Wpis z mikrobloga

252 + 1 = 253

Tytuł: Put ‘Em Down. Take ‘Em Out!: Knife Fighting Techniques From Folsom Prison
Autor: Don Pentecost
Gatunek: poradniki
Ocena: 6/10
Liczba stron: 120
Forma książki: e-book
Poradnik walki nożem z 1988 roku, opierający się na doświadczeniach autora z pobytu w więzieniu Folsom. Myślałem, że będzie to typowe "bullshito" z jakimiś magicznymi chwytami, a mamy tutaj przede wszystkim postawienie na prostotę i techniki bazujące na odruchach. Autor w wielu miejscach zaznacza, że najważniejsze w obronie przed nożem to psychika i umiejętność unikania samej walki, zwraca uwagę na konieczność ogólnego treningu szybkości i zręczności. Książka skupia się co ciekawe na technikach skutecznego ataku czy poprawności chwytu przy zadawaniu ciosu.

Obalone zostają znane z filmów czy kursów sztuk walki mity, np. o częstym stosowaniu przez przeciwnika w ataku chwytu "szpikulca do kruszenia lodu" (icepick grip) - słaby ze względu na łatwość obrony, autor podaje, że chwyt nadaje się dobrze do atakowania od tyłu, tzn. wbijania noża w plecy. Jest też mit o walce na noże 1 vs. 1 - w prawdziwym życiu praktycznie się nie zdarza, więc nie ma sensu trenować szermierki nożami, raczej ktoś zaatakuje nas nożem i będziemy musieli bronić się tym co mamy pod ręką lub - zdaniem autora - będziemy chcieli zabić nożem kogoś nieuzbrojonego ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Ciekawa lektura, zupełnie inna od znanych mi pozycji dot. samoobrony czy technik walki, nie wiem, na ile opisane techniki są efektywne - nie miałem okazji walczyć z nikim na noże, a nieliczne treningi kończyły się bardzo szybko trafieniem któregoś ze sparingpartnerów, zanim w ogólne ktoś założył jakikolwiek chwyt, czasami udało się zbić cios lub zrobić unik, co w sumie pokrywa się z tezą autora o tym, że walka nożem to głównie szybkość i zręczność.

#bookmeter #sztukiwalki #ksiazki #nozeboners #poradnikibookmeter
mokry - 252 + 1 = 253

Tytuł: Put ‘Em Down. Take ‘Em Out!: Knife Fighting Techniques ...

źródło: 71sYR8fZdIL._SY466_

Pobierz
  • Odpowiedz