Wpis z mikrobloga

Mam pytanie dotyczące inwestycji i podatków.
Na co dzień mieszkam poza Polską. Chcę sobie przez konto w PKO BP kupować polskie obligacje skarbowe i ewentualnie przez rachunek maklerski może jakieś akcje.

O ile się nie mylę, to jako nierezydent, nie muszę płacić podatku Belki. Jakie formalności muszę dopełnić?

#inwestycje #podatki #finanse
  • 9
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

O ile się nie mylę, to jako nierezydent, nie muszę płacić podatku Belki.


@Le_Croissant: chyba się mylisz jednak

Osoby nie będące polskimi rezydentami podatkowymi w Polsce rozliczają tylko dochody uzyskane na jej terytorium.
  • Odpowiedz
@darek-jg: Tylko co to ma do odsetek albo zysków kapitałowych?

Jak sobie Polak mieszkając w Polsce otworzy konto maklerskie w np. Irlandii i handluje tam akcjami to nie rozlicza się z tego z Irlandzkim fiskusem tylko Polskim.
Jak ta sama osoba dostanie odsetki na koncie oszczędnościowym Revolut to nie rozlicza się na Litwie tylko w Polsce.

Chcę sobie przez konto w PKO BP kupować polskie
  • Odpowiedz
Jak sobie Polak mieszkając w Polsce otworzy konto maklerskie w np. Irlandii i handluje tam akcjami to nie rozlicza się z tego z Irlandzkim fiskusem tylko Polskim.

Jak ta sama osoba dostanie odsetki na koncie oszczędnościowym Revolut to nie rozlicza się na Litwie tylko w Polsce.


@Asceus: nie do końca to prawda

Unikanie
  • Odpowiedz
@Le_Croissant: Poczytaj sobie o tzw. podatku u źródła. W skrócie umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania sprawiają, że jak np. masz dywidendę z Polski gdzie podatek od dochodów kapitałowych to 19%, a mieszkasz np. we Francji gdzie wynosi on 34%, to w Polsce płacisz 19%, ale we Francji dopłacasz już tylko 15%, a nie pełne 34%
  • Odpowiedz