Wpis z mikrobloga

246 + 1 = 247

Tytuł: Boży bojownicy
Autor: Andrzej Sapkowski
Gatunek: fantasy, science fiction
Ocena: ★★★★★★★
ISBN: 9788370541675
Wydawnictwo: Niezależna Oficyna Wydawnicza NOWA
Liczba stron: 587
W końcu udało się, ale była to ciężka przeprawa... Jednak przygody Reynevana, Samsona i Szarleja mają coś w sobie, że pomimo wszelkich wad chce się wrócić i dowiedzieć jak skończyła się ich przygoda.
Co mogę powiedzieć o drugim tomie? Na pewno stracił coś ze swojego humoru, którym pierwszy tom mnie ujął. Zrobiło się jakoś poważnie ale odnoszę wrażenie że bardziej odpowiada tu wyraz pompatycznie. Czemu? Bo pomimo, że jest więcej 'ważniejszych' wydarzeń tak według mnie napięcie spada. Historia staje się lekko przewidywalna, elementy fantastyczne odchodzą na dalszy plan i jedynie są wspomaganiem przy dążeniu do celu.
Autor w tym tomie (a szczególnie od połowy) zaczął skupiać się na nic nie wnoszących opisach jak np. przyrody - momentami czułem się jakbym wrócił do szkoły i znowu czytał pana tadeusza jako obowiązkową lekturę.
Brakuje mi też przygód naszej trójki. Jak do Reynevana nic nie mam tak ileż można czytać o medyku, który stał się szpiegiem, albo który raz został porwany w jednym rozdziale.
Wątek miłosny też trochę wpleciony na siłę. Nie pasuje mi do postaci Reynevana. A znając Sapkowskiego pewnie uśmierci Jutte na koniec trzeciego tomu a tyle było straconych rozdziałów na miłosne perypetie.
Widać tu też to samo co w Wiedźminie a czego bardzo nie lubię. Bezsensowne uśmiercanie bohaterów do których czytelnik zaczyna się jakoś przywiązywać.
Dodatkowo na minus to co o autorze jest wiadome od bardzo dawna - jest świetny w krótkich formach, ale długie... No jako tako.
Osobiście chciałbym sięgnąć po trzeci tom żeby zakończyć przygodę z trylogią husycką, ale jeśli drugi tom męczyłem 2-3tygodnie? to czuje że ostatni, który ma gorsze opinie będzie męczarnią. Może dam szanse audiobookowi, który każdy poleca (choć nie przepadam za tą formą).
Jakbym podsumował książkę jednym zdaniem? Są wielkie bitwy, są zwroty akcji, wątki szpiegowskie i rozwój postaci poprzez wątki romantycznie, ale co z tego? Po prostu one nie wciągają.
Moim zdaniem zauważalnie gorsze od poprzedniego tomu, ale jeszcze daje rade jak ktoś jest cierpliwy ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#bookmeter #ksiazki #czytajzwykopem #fantasybookmeter #sciencefictionbookmeter
tomeczek - 246 + 1 = 247

Tytuł: Boży bojownicy
Autor: Andrzej Sapkowski
Gatunek: fan...

źródło: 352x500

Pobierz
  • 9
  • Odpowiedz
@tomeczek: Ciekawa opinia, sam całą trylogię czytałem kilkukrotnie i za każdym razem wsiąkałem. Ale tak sobie myślę, że to może jakiś sentyment z czasów nastoletnich jest za to odpowiedzialny :)
  • Odpowiedz
@tomeczek: lepsze niż wiedźmin wg mnie pod względem stylu i rozmachu. Reynevan z każdą książką poważnieje i dorasta przez co każdy tom jest coraz poważniejszy. Jednak ta podróż jest bardzo ciekawa a sama filozoficzna warstwa przez to staje się głęboka.
  • Odpowiedz
  • 0
@digupherbones: osobiście widzę czemu mogłoby się podobać, mnie jednak wymęczyło ( ͡° ʖ̯ ͡°)

@ThorPL tyle osób poleca, że chyba na ostatni tom dam szansę ( ͡º ͜ʖ͡º)

@Hrabia_Karolescu zależy co kto oczekuje... Jeśli liczysz na akcje, potwory czy fantastykę to jednak wiedźmin moim zdaniem wygrywa
  • Odpowiedz