Wpis z mikrobloga

#elektryka wybaczcie głupie pytanie ale zupełnie nie znam się na elektryce - czy używanie przejściówki z siły na 230V jest dopuszczalne i bezpieczne?
Tam gdzie parkuję auto mam tylko siłę (nie pytajcie czemu, to było robione 20 lat temu) i dzięki takiej przejściówce mógłbym sobie odkurzać auto bez 20 metrów przedłużacza albo nie targać akumulatora do domu celem podładowania. Takie gniazdo siłowe nazywa się 5P i mam szukać przejściówki 5P do 230V?
  • 7
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@DerMitteleuropaer: tak, możesz. "Siła" to są po prostu trzy fazy. Możesz bez problemu korzystać tylko z jednej. Najlepiej wymień sobie gniazdko do siły na nowe z przełącznikiem kierunku faz oraz z dodatkowymi gniazdkami jednofazowymi.
  • Odpowiedz
@DerMitteleuropaer: Wierw sprawdź jakie jest zabezpieczenie przed gniazdem "siłowym".
Jeśli większe niż C16 to w razie uszkodzenia odkurzacza lub jego cienkiego kabla zasilającego możesz wywołać pożar. W takim przypadku potrzebujesz przejściówki która ma własny bezpiecznik 16A topikowy lub eskę.

Warto też sprawdzić czy w gnieździe 5P jest na prawdę wpięte N. Może być tak że ktoś poszedł na skróty i doprowadził do gniazda kabel 4 żyłowy.
  • Odpowiedz
Takie gniazdo siłowe nazywa się 5P i mam szukać przejściówki 5P do 230V?


@DerMitteleuropaer: Jeszcze nikt nie napisał, bo gniazda 5P na różne prądu mają różną wielkość: 16A najmniejsze potem jest 32, 63 i bydlaki 120 i więcej.
Zabezpieczenia nie powinny być mocniejsze niż prąd nominalny gniazda.
  • Odpowiedz