Wpis z mikrobloga

Zakładając, że musicie ewidencjonować wasz czas pracy i jest sytuacja gdzie ktoś przychodzi do was, łączycie się i zamiast ta osoba siedzieć np 2h nad rozwiązaniem problemu dostaje od was pomoc zajmującą 15 minut i ta pomoc pozwala tej osobie rozwiązać problem. To w tym przypadku ile czasu byście chcieli zaewidencjonować? 15 minut czy więcej? W zespole mamy podzielone zdanie na ten temat. Jedne głosy są że powinien to być czas rzeczywisty czyli 15 minut, a drugie, że tym wypadku nie ewidencjonuje się tylko czasu rzeczywistego, ale też doświadczenie i wartość jaką dana pomoc miała. Takie zdzwanianie się z kimś na 15 minut gdy jest kilka takich osób potrafi popsuć dzień i takie przełączanie kontekstu ostatecznie zajmuje więcej niż 15 minut.

#programowanie #programista15k
  • 19
  • Odpowiedz
@FedoraTyrone: chcesz ewidencjonować czas czy doświadczenie i złożoność? Jak czas, to ewidencjonuj czas (nawet brutto, jeśli zajmuje więcej niż tylko czas pomocy). Jeśli doświadczenie, wymyśl jakieś syntetyczne punkty, a nie używaj minut i godzin.
  • Odpowiedz
  • 0
@mniejmniejest: akurat nie trafiłeś xD bo ja byłem z tych co ewidencjonowali zawsze rzeczywisty, ale powoli dopiero zaczynam przechodzić na drugą stronę, bo to jednak rozwala dzień, a szefostwo oczekuje ewidencjonowania jak najbardziej zbliżonych godzin do 8h na dzień.
  • Odpowiedz
@FedoraTyrone: Tak jak @sasik520 ze starym Garenkiem w profilowym pisze. Ja nawet na pół godziny się nie rozdrabniam. Zwykle jak mam jakieś calle/dyskusje na czacie związane z robotą to wpisuje 1h na ogólne sprawy projektowe/firmowe i tyle. W poprzedniej robocie nawet nie musiałem się z godzin rozliczać tylko taska zamknąć mniej więcej w wyznaczonym czasie.
  • Odpowiedz
@FedoraTyrone czytam Twoje wpisy i widzę że niezła januszerke macie, w normalnych firmach po prostu ma być zrobiona robota a jakieś estymacje do dokładności 15 minut xD wyrazy spuczucia. Chociaż pewnie część by się nie odnalazła w „normalnej” firmie bo dostałaby małpiego rozumu od tego że sram master nie dopytuje o zadania i nie #!$%@? że zalogowałeś na taska 2h a nie 1.5h
  • Odpowiedz
  • 0
@bb89: no właśnie problem w tym że nie ma żadnego sram mastera i po prostu jak wyceniam coś na x godzin to powinienem zmieścić się w tym x godzin z wykonaniem. W takim przypadku jak ktoś do mnie przyjdzie i nie ma budżetu na projekcie to jest problem z tym żeby wrzucić swój czas.
  • Odpowiedz
@FedoraTyrone: wpisz do ewidencji cały zużyty czas, łącznie z "przełączaniem kontekstu". Ostatecznie i tak musisz rozpisać wszystkie dupogodziny w danym dniu/tygodniu/miesiącu, a nikt tego nie sprawdzi z dokładnością do minuty, albo nawet godziny.
Ja zaokrąglałem zwykle do 8 godzin, bo nikt nie bawił się w aptekę. Ani zadania nie były tak szczegółowo rozdrobnione, ani nikt nie mierzył z zegarkiem w ręku co do minuty, a rozliczenie było miesięczne.
  • Odpowiedz
@FedoraTyrone wycena nie powinna w całości zawierać czas potrzebny na zakodzenie funkcjonalności, ale powinna też ujmować czas na przetestowanie, ewentualny bugfixing zależnie od złożoności problemu, regresje, dług technologiczny itp. Generalnie chodzi o tak zwany margines który pozwala się nie pocić o każde przeciągnięte 5 minut. W przeciwnym wypadku robiąc jednego taska dłużej jesteś w dupie z innymi bo pracujesz 8h a nie na akord. Czyli coś prostego zajmującego 1h wklepujesz 2-3h
  • Odpowiedz
a co w przypadku gdy twój task był wyceniony na 16h i 14h już zużyłeś wcześniej? Gdzie wpiszesz te 8h na swojego taska żeby nie przekroczyć budżetu 16h?


@FedoraTyrone: jakiego #!$%@? budżetu? Co mnie budżet obchodzi? Co to za kołchoz. Po pierwsze to jest estymacja, która jest tylko szacunkiem tego ile coś może zająć. Po drugie to nie jest moje do dowiezienia. To jest całego teamu do dowiezienia. Wpisuję 8h
  • Odpowiedz
Czyli coś prostego zajmującego 1h wklepujesz 2-3h itd


@bb89: najlepiej po prostu wykorzystywać zastaną patologię. U mnie sobie wymyślili, że 1 story point to 1 dzień, a mniej niż jeden się nie daje. No to na task co zajmuje 15 minut dajemy 1, a jak przechodzimy do czegoś co zajmuje 2h no to... tam daliśmy 1, a to jest większe, więc 2-3 dni. Scrum Master: "A no to bądźmy ostrożni,
  • Odpowiedz
@WyjmijKija ja to rozumiem, Ty to rozumiesz ale Op żyje w typowym januszeksie gdzie zwykły dev ma robić zadania szybciutko ewentualnie w darmowych nadgodzinach żeby managerowi nie było przykro
  • Odpowiedz
@FedoraTyrone a twoje taski powinny być wyceniane z zapasem, jak potrzebujesz 16 godzin to wycena minimum 20h i uzupełniasz tym dziury bo inaczej bedziesz pare godzin tygodniowo układał tetrisa w rejestratorze czasu
  • Odpowiedz
@FedoraTyrone: z ciekawości, podasz przykład takiego zadanka na 15 minut?

W licząc bw skład tego code review? Testy regresyjne? Testy automatyczne? Deployment na dewa? Ktoś to przeklikuje przynajmniej?

Czysta ciekawość ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz