Wpis z mikrobloga

#leasing

Siemka mirki,
przeglądając oferty na otomoto spotykam się z dwoma sposobami sprzedaży aut przed dealerów, jest to albo faktura vat 23% albo faktura-vat-marża, czy ja dobrzerozumiem że to drugie będzie mniej opłacalne przy leasingu operacyjnym na JDG bo trzeba do tego doliczyć 23% VAT i cena auta skoczy o 1/4 w góre? połowe tego vatu można niby odliczyć przy mieszanym użyciu auta w firmie, ale to i tak mi coś tutaj nie pasuje. Lepiej chyba szukać dealerów wystawiających fv vat? jakie macie z tym doświadczenia
  • 19
  • Odpowiedz
  • 0
@G06DbT: czyli jeśli na otomoto jest oferta powiedzmy za 80k zł i piszą że na faktura-vat-marża to tak na prawde wyjdzie prawie 100k?
  • Odpowiedz
@reedy dodam jeszcze, że jak masz ogłoszenia z fakturą VAT to czasem są podawane ceny brutto, czasem netto. Jak są netto to po to, żeby przykuć uwagę (często dopiero w opisie jest informacja o tym, że jest to cena netto). Przy fakturze VAT-marża zawsze jest podawana brutto. Przy tym rodzaju finansowania w grę wchodzi pożyczka leasingowa (wrzucasz odsetki w koszty + amortyzujesz pojazd). Pojazd rejestrujesz sam, firma finansowa jest wbita w
  • Odpowiedz
przy fakturze VAT-marża nie będziesz mógł skorzystać z finansowania w formie leasingu operacyjnego


@Bartosz_z_banku: Będzie mógł, nie wprowadzaj w błąd. Firma leasingowa kupuje auto (środek trwały), a leasingobiorcy wystawia FV za usługę w świetle prawa podatkowego, bo leasing jest usługą. Zatem po prostu doliczą mu +23% do każdej FV VAT, a kwota zakupu VAT-marża, będzie traktowana jako kwota netto pojazdu, bo taką też firma leasingowa przyjmie do amortyzacji.

@reedy
  • Odpowiedz
@Bartosz_z_banku: Jasne że nie ma sensu (chyba że to auto np. dostawcze w którym i tak odliczymy 100% VAT). Chodzi mi o to, że jest taka możliwość, a napisałeś, że nie ma. Ba! Chyba Santander Leasing albo Santander Consumer Multirent są w stanie zakupić auto na umowie sprzedaży od osoby prywatnej i zrobić na to operacyjny.
  • Odpowiedz
Dodatkowo jak masz auto z USA to na 99% będzie VAT-marża. Do VAT-marży można zrobić leasing finansowy/VAT-marża, ale jest to mega nieopłacalne podatkowo.


@OptiFinance: To czy w takim przypadku w ogóle warto bawić się w leasing, zwłaszcza będąc na ryczałcie? Czy zwykły kredyt gotówkowy prywatny nie będzie prostszym rozwiązaniem i podobnym pod względem opłacalności?
  • Odpowiedz
@ale_typ: Kredyt gotówkowy, kredyt samochodowy, pożyczka leasingowa lub leasing finansowy/VAT-marża. Operacyjny mija się z celem. Kolejna kwestia to problemy związane z w ogóle sfinansowaniem tego auta.
  • Odpowiedz
via Android
  • 0
Dzięki panowie za informację, mam jdg, jest skala podatkowa, jest VAT. Chciałem się po prostu dowiedzieć czy to się opłaca w przypadku vat-marża, bo z początku myślałem że fv VAT a vat-marża to to samo ( ͡º ͜ʖ͡º)

Jak już sobie upatrze jakieś autko i będzie fv VAT to się do was odezwę, żeby się nie wpieprzyc na jakąś mine
  • Odpowiedz