Wpis z mikrobloga

Jako, że trend na diagnozy ADHD rośnie to chciałbym opisać trochę swoich doświadczeń z metylofenidatem 40mg/d przez 2 lata.

1. Dostępne leki na bazie metylofenidatu
2. Plusy
3. Minusy
4. Odstawianie
5. Diagnoza
6. Elvanse/Vyvanse i Adderall

1. Leki z metylofenidatem:
Concerta - dostępność zerowa
Medikinet - dostępność akceptowalna
Symkinet - dostępność dobra
Atenza - dostępność nieznana
Najlepszym wyborem jest Concerta ze względu na metodę uwalniania OROS, przez co stężenie MPH bardzo stabilnie rozkłada się w czasie ale w.w produkt leczniczy jest ciężko dostępny
Medikinet - w przypadku formulacji o przedłużonym uwalnianiu aka "Medikinet CR Xmg" 50% dawki jest uwalniane natychmiastowo a pozostałe 50% rozkłada się czasowo (źródło: https://rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/32252/characteristic

2. Przez większość czasu brania Medikinetu czułem się dobrze i mogłem się skupić przez parę godzin na jednym tasku natomiast bez tego moje jakiekolwiek zainteresowanie czymkolwiek i skupienie było zerowe. Udało mi się zrobić spore postępy jeśli chodzi o moje zainteresowania jak i obowiązki. Terminowość i planowanie wykonywanych zadań także wydawała się lepsza.

3. To na tyle z plusów natomiast druga strona brania tego jest następująca:
Jako, że to narkotyk to lecimy na zapożyczonej dopaminie, która prędzej czy później będzie musiała się zregenerować. W momencie schodzenia leku (podczas dnia) doświadczałem takich objawów jak:
- amotywacja
- senność
- mocne zmęczenie
- problemy z zaśnięciem pomimo zmęczenia

Podczas bycia "pod wpływem" doświadczałem:
- lęków
- euforii
- objawów psychotycznych
- ataków paniki
- zwiększony poziom stresu
- mocno zwiększona potliwość
- szybsze bicie serca

4. Odstawienie definitywne:
Odstawienie metylofenidatu w moim przypadku objawiało się 3 tygodniowym zwarzywieniem. Absolutnie wszystko było niesamowicie męczące (nawet leżenie w łóżku). Ciężko do końca to opisać ale zmęczenie odczuwane podczas odstawienia było "nieznośnie męczące". O robieniu czegokolwiek można zapomnieć.

5. Diagnoza
Wstępnie możemy sprawdzić czy objawy pokrywają się z DSM-5 https://www.poza-schematami.pl/pliki/dla_pacjentow/Kryteria_diagnostyczne_ADHD_wg_DSM_V.pdf. Jeśli objawy się pokrywają i chcemy się leczyć musimy wybrać lekarza może być z listy polecanych lekarzy z grupy na FB "ADHD u dorosłych" lub dowolnie wybranego psychiatry ze znanegolekarza, który się tym zajmuje.

6. Vyvanse/Elvanse i Adderall
Amfetaminy w obrocie farmaceutycznym przy wskazaniu ADHD w Polsce nie są dostępne. Jedynym rozwiązaniem jest import z innego kraju. Ceny za opakowanie są bardzo wysokie, proces trwa długo i nie mam wątpliwości czy większość lekarzy będzie chętna na taką zabawę.

Wszystkie doświadczenia opisane powyżej dotyczą tylko mej osoby. Nie jestem lekarzem/farmaceutą lub innym specjalistą w tej branży a opisuję doświadczenia jako pacjenta. Wpis nie ma charakteru porady medycznej
#adhd #add #psychiatria #metylofenidat #concerta #medikinet
  • 10
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@axec: jak wyglądała diagnoza, jak kwestie w pracy? Wiedzieli? Pytali? Jak długie ciągi miałeś? W sensie schodziles na weekend. Połowa uwalniana a druga w zapasie, masz porównanie do con? Czułeś wjazd? Miałeś doświadczenie ze stymulantami przed kuracja?
  • Odpowiedz
Jedynym rozwiązaniem jest import z innego kraju.


@axec: jest jeszcze inne, dużo prostsze i przy tym tańsze rozwiązanie ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
via Wykop
  • 0
jak wyglądała diagnoza


@FacetTwojejMamy: Przedstawiłem swoje objawy i lekarz stwierdził, że wdroży mi metylofenidat

jak kwestie w pracy? Wiedzieli?
  • Odpowiedz
via Wypiek
  • 0
@zielony_goblin a czy twoje zdolności poznawcze pozwalają ci dojść do konkluzji, że ten wpis może być skierowany do osób, które dopiero uzyskują lub chcą uzyskać diagnozę ADHD?
  • Odpowiedz
Wjazd czułem tylko po Medikinecie instant czyli bez CR i nie był to jakiś mocny wjazd amfetaminowy ale każdy jest inny


@axec: porównując równoważne dawki, czy po prostu amfetaminy było kilka razy więcej? ( ͡º ͜ʖ͡º)
  • Odpowiedz