Wpis z mikrobloga

W jaki sposób zmierzyć input lag w linuxie? chcę porównać xorg vs wayland pod tym kątem. Chyba że są już jakieś testy to dajcie linki choć ja nie znalazłem. Póki co robiłem tylko testy wydajności w przeglądarkach i wayland wypada gorzej od xorg na starym sprzęcie a testowałem na pełnym jwm z pulpitem vs labwc bez taskbaru ani pulpitu, więc wayland miał tą przewagę że dostał lżejszy interfejs a i tak przegrał... #linux #komputery #informatyka #informatykmops #programista15k #programowanie
  • 8
  • Odpowiedz
@RychuiPeja: nie znam lepszej metody niż samemu nagrać wideo (np w 120Hz) i ręcznie sprawdzić klatka po klatce. Całkowicie wtedy eliminuje to problem z twoim refleksem.

Wystarczy ci dowolny soft który zmienia obraz na ekranie (np kolor tła) po wciśnięciu klawisza (np spacji). Do tego możesz zmierzyć nawet audio laga.
  • Odpowiedz
@RychuiPeja: W moim przypadku Wayland się lepiej sprawuje do grania niź X11. Nie chodzi o ilość FPSów per se - ta jest taka sama na jednym i drugim. Natomiast na X11 wystarczy że FPSy spadną nieco poniżej 60 (mam monitor 60Hz) np. 55-56 i zaczyna się stutter, pomimo dużej ilości klatek - nie wiem na czym dokładnie polega problem, ale pewnie coś z synchronizacją klatek/framebufferem, od razu dopowiem że to nie
  • Odpowiedz
Póki co robiłem tylko testy wydajności w przeglądarkach


@RychuiPeja: Firefox i chyba Chrome wymagają specjalnych ustawień by działać w środowisku Wayland natywnie - pytanie czy testowałeś to w ten sposób :P

Ogólnie najlepiej IMO używać i tak Thorium Browser jeśli chodzi o wydajność
  • Odpowiedz
  • 0
@fervi: sprawdziłem i działały natywnie na waylandzie. W firefoxie można to sprawdzić pod about:support w sekcji window protocol a w chromium po prostu wymusiłem w chromium://flags wayland. Thorium znam ale i tak wolę przeglądarkę na silniku firefoxa. Osoba odpowiedzialna za Thorium wsm też stworzyła specjalną wersje firefoxa o nazwie Mercury. Finalnie i tak będę kompilował własnoręcznie by jeszcze więcej z niego wycisnąć ;P
  • Odpowiedz
@RychuiPeja: nie znam lepszej metody niż samemu nagrać wideo (np w 120Hz) i ręcznie sprawdzić klatka po klatce. Całkowicie wtedy eliminuje to problem z twoim refleksem.


Wystarczy ci dowolny soft który zmienia obraz na ekranie (np kolor tła) po wciśnięciu klawisza (np spacji). Do tego możesz zmierzyć nawet audio laga.


@Kryspin013: Zwykle to trzeba by fizycznie łapać jakiś punkt odniesienia w momencie kliknięcia klawisza aby mieć punkt odniesienia od którego
biskup2k - >@RychuiPeja: nie znam lepszej metody niż samemu nagrać wideo (np w 120Hz)...
  • Odpowiedz
@Kryspin013: Zwykle to trzeba by fizycznie łapać jakiś punkt odniesienia w momencie kliknięcia klawisza aby mieć punkt odniesienia od którego liczyć klatki do pojawienia się zmiany na ekranie. Człowiek kanału battlenosnse badał imput lag z myszki do której klikacza podłączył diodę LED później zrobił dynks z elektromagnetycznym siłownikiem i stykiem na klawiszu myszy aby łapać moment wciśnięcia klawisza. Do tego monitor z wysokim odświeżaniem.

Chyba że mieć jakieś porównanie na samym
  • Odpowiedz