Wpis z mikrobloga

Mirki jak to jest z VAT i kupnem używanego auta na JDG. Jaki sens ma dla mnie kupić auto na FV jeśli odliczyć mogę tylko połowę VATu przy zakupie a przy sprzedaży muszę zapłacić cały? Wydaje mi sięze lepiej kupić na umowę kupna-sprzedaży bo wtedy przy zakupie nie odliczam VAT a przed sprzedażą mogę przenieść do majątku prywatnego i wtedy sprzedać bez VAT.

czy coś mi tutaj umyka?
- jasne że jeśli miałbym jeździć autem 10 lat to straci na wartości tyle że VAT przy sprzedaży będzie sporo niższy niż to co zapłaciłem ale przy 2-3 latach to raczej nie ma sensu.

#programista15k #jdg #samochody
  • 18
  • Odpowiedz
@mack23: polowe VATu z kupionego paliwa. jesli jestes mikroprzedsiebiorca, to caly koszt zakupu auta wrzucasz do ksiag. tak mi tlumaczyla ksiegowa. jak jest naprawde to nie wiem xD
  • Odpowiedz
@mack23: No tak ale jest taka procedura kompensacji tej straty, zeby nie było że dziś kupujesz odliczasz 50% VAT a za miesiąc sprzedajesz i musisz doliczyć 100%. Robi się to w oparciu o 5 lat( 60 miesięcy) Dokładnie to chyba z tych 50% nieodliczonego VATu odliczasz 60-(ilosc miesiecy jakie miałeś auto)/60.

I zazwyczaj robisz tak że bierzesz auto w leasing na 2 lata odliczasz cały VAT i amortyzujesz całe auto
  • Odpowiedz
  • 0
@jurek-gagarin: to co mówisz to jest teoria. W praktyce to spróbuj wytłumaczyc kupujacemu dlaczego miałby zapłacić 23% więcej za moje auto niż za takie samo auto od osoby prywatnej które nie ma faktury VAT.

Oryginalne pytanie dotyczy opłacalności zakupu auta na FV bo powoduje to obowiązek odprowadzenia vat przy sprzedaży. Oczywistym jest ze lepiej dostac kwotę X i nie musieć od niej odprowadzać vat
  • Odpowiedz
@mack23: moim zdaniem to jest najlepsza opcja. W necie znajdziesz artykuły łącznie z wyrokami. Moja księgowa też przyklepała moje myślenie. Teraz sprzedawałem prywatnie pojazd po leasingu, dałem jej znać i zapłaciłem 3% dochodowego od sprzedaży. Sam się czaję powoli na leasing i dlatego odświeżałem pamięć. Generalnie w skrócie to tak: kiedyś leasing był super, potem zaczęli płakać, że nie jest, bo nowy ład. Ale zmiany nowego ładu powodują zmiany na
  • Odpowiedz
  • 0
@WyjmijKija: dzięki za wytłumaczenie. ja jestem na liniowym, ale czy to jest problem skoro wcześniej odliczę sobie raty od podatku dochodowego?

Jak według ciebie się najbardziej opłaca? Cena wykupu powinna być jak najmniejsza czy jak największa?
  • Odpowiedz
czy to jest problem skoro wcześniej odliczę sobie raty od podatku dochodowego?


Wiesz, nie jest to problem, tylko trzeba pamiętać, że będzie trzeba jakby oddać to z powrotem przy sprzedaży, chociaż w mniejszym stopniu. Kiedyś po prostu byłeś do przodu na tym.

Jak według ciebie się najbardziej opłaca? Cena wykupu powinna być jak najmniejsza czy jak największa?


@mack23: no w takim wypadku jak najmniejsza, bo wykupujesz jako osoba prywatna, czyli
  • Odpowiedz