Wpis z mikrobloga

#homelab Witam, poleci ktoś jakiś mini pc, micro do 600zł na homelab z obecnych poleasingowych na necie?Chcę zrobić nas, mogą być dyski podłączone przez usb, pihole, wirtualizacja, vpn, zastosowanie na cel własny
  • 14
  • Odpowiedz
@saymonides: wirtualizacja czego? chcesz sobie postawić ze 2 VMki z debianem/ubuntu headless pod dockera/vpn/pihole czy dopasiony Windows Server z MS SQL, trzema sesjami RDP i możliwością odpalenia Wieśka 3?

Od siebie mogę polecić DELL Wyse 5070 - tani, oszczędny, wydajnościowo daje radę do moich (podkreślam: moich) potrzeb. Jak potrzebujesz czegoś mocniejszego - coś z i5/i7 od 6. generacji w górę, np. 800-ka zaproponowana przez @Migfirefox. Wszystko poniżej 6th
  • Odpowiedz
@saymonides: https://www.cpubenchmark.net/compare/4565vs2627vs2917/Intel-Pentium-Silver-N6005-vs-Intel-i5-6500T-vs-Intel-i5-7500T

Niby wygrywa Pentium N6005, ale OFICJALNIE wspiera tylko 16 GB RAM (pewnie 32 by przyjął, ale to max, o ile MOBO obsłuży 2 kanały po 16 GB) - brałbym 600-kę od HP. Popatrz jeszcze, który sprzęt ma wystarczającą ilość portów USB 3.x, skoro planujesz bieda-NAS'a - alternatywą dla kilku kieszeni po USB jest DAS/moduł rozszerzający do prawilnych NASów, taka kieszeń na USB, tylko mieszcząca kilka dysków, z wentylatorem,
  • Odpowiedz
  • 0
Ciężko zdecydować się na coś, tyle tego jest, dodam, że urządzenie będzie działało 24/7 więc zużycie energii ważne, aby nie było duże. Ciekawe jak chinczyki do 600zł z procesorem INTEL N100
  • Odpowiedz
@saymonides: nie bawiłem się N100, ale wg pierwszego-lepszego porównania jest zauważalnie wydajniejszy od J5005:
https://www.cpu-monkey.com/en/compare_cpu-intel_processor_n100-vs-intel_pentium_silver_j5005

jest kilka 'ale':
- o ile organoleptycznie mogę potwierdzić, że mój J5005 działa z 32 GB RAM (w dual-channel), o tyle N100 obsłuży wg Intela max 16 GB i to w SINGLE channel - być może zadziała z 32 GB, ale masz jedno gniazdo na RAM (o ile RAM nie jest lutowany na MOBO)
- nie wiem, jak ten chińczyk wygląda od środka (a może jest nierozbieralny?) - czy RAM jest lutowany, czy może dysk to kostka flash, która po awarii ucegli całe urządzenie, jak z chłodzeniem
  • Odpowiedz