Wpis z mikrobloga

@AnonimowyBulbulator: Jeżeli w planie działka przeznaczona jest pod budownictwo, to jest działką budowlaną. Zapisy w księdze wieczystej czy w ewidencji gruntów są wówczas bez znaczenia, tzn. są zmieniane na wniosek zgodnie z planem zagospodarowania. Zatem to, że w księdze jest wpis grunty orne oznacza tylko tyle, że wpis jest nieaktualny.

https://www.morizon.pl/blog/zapytaj/witamchce-nabyc-dziaroznice-w-zapisach-kw-i-mpzp/
  • Odpowiedz
To nie do końca tak jak piszecie. Przy MPZT grunty rolne z automatu są odrolnione i nie trzeba decyzji ministra, ale nadal trzeba wyłączyć grunty z produkcji rolnej w starostwie. Jak klasa gleby III lub lepsza to niestety wiąże się to z dodatkowymi kosztami i procedurą.
  • Odpowiedz
Tak jak kolega wyżej pisze, przy V klasie i MPZP jeden wniosek o wyl. z produkcji rolnej przy pozwoleniu na budowę i po temacie. Bez kosztów.
  • Odpowiedz
@powsinogaszszlaja: Jeśli chodzi o MPZP to Gmina nie może tak o sobie przekształcić działek. Robi to minister na wniosek Gminy, po zaopinowaniu przez izbę rolnicza, województwo (albo których z podobnych organów wojewódzkich) - no chyba że kiedyś były opjęte starym planem, który stacił ważność w latach 90 ale to już #!$%@?. Co do zasady wyłaczenie gruntów z produkcji rolnej robisz i masz, do 500 m2 za frajer.
  • Odpowiedz
na wniosek Gminy,


@tenportaltodno: Słowo klucz, dlatego tak napisałem. Gmina załatwia wszystkie formalności. Tak zostało przyjęte przez Radę Gminy z inspiracji Wójta. Są to działki prywatne kilku właścicieli, ale będzie tam zabudowa jednorodzinna na tym obszarze. Wokół jest siedliskowa. Działki 10 arowe lub krotność. Mniejsze nie mogą być.
  • Odpowiedz
To nie do końca tak jak piszecie. Przy MPZT grunty rolne z automatu są odrolnione i nie trzeba decyzji ministra, ale nadal trzeba wyłączyć grunty z produkcji rolnej w starostwie


@subbler: @AnonimowyBulbulator no też nie do końca, bo ja miałem taką działkę z MPZP przeznaczającym ją pod zabudowę jednorodzinną i nic w starowstwie nie załatwiałem. Kiedy dzwoniłem do starostwa to miła pani mi powiedziała, że działka zostanie przekształcona z rolnej w
  • Odpowiedz
@knrwa123: Wszystko się zgadza, bez formalności i kasy dopóki grunt nie jest klasy III i lepszej. Ja mam PS III i kombinacji włącznie z kontrolą urzędu całą masa. Mimo że działka budowlana.
  • Odpowiedz