Wpis z mikrobloga

Przywileje przeciętnego białego człowieka 100 lay temu


@jarzynka:

dzisiiaj nawet najgorszy januszex w polsce ma lepsze standardy niż przeciętna fabryka z XIX wieku


@m_ney: niemiecki górnik pod koniec XIX wieku/na początku XX miał lepszy poziom życia od większości ludzi na świecie. 8h dzień pracy i państwowa emerytura, a nawet ubezpieczenie zdrowotne. Jak patrzymy na realia ludzi żyjących kiedyś to musimy pamiętać, jak wyglądało życie przeczientych ludzi w tych czasach
  • Odpowiedz
  • 4
@Gumaa: polecam książkę „Chłopki. Opowieść o naszych babkach”, reportaż, który pokazuje jak traktowane były kobiety. Musiały zajmować się dziećmi, domem, służyć mężowi i ogarniać gospodarkę, zwierzęta itp. Nie miały nic do powiedzenia, jak wychodziły za mąż, to ich ojciec decydował za kogo. Byly sprzedawane za ziemie. Gdy chodziły do pracy na dwory czy wyjezdzaly za granice do pracy, byly nieludzko traktowane, czesto gwałcone przez pana, któremu służyły albo innych parobków. A
  • Odpowiedz
@r333m4k444 no i tam masz to wszystko napisane, wystarczy otworzyć link - ten drugi to wykres z nazwami państw i dzietnością. Jeśli oczekujesz, że będę to przepisywać to iks de
  • Odpowiedz
@demimka czyli potwierdziłaś moje argumenty. Wpływ jest praktycznie żądny, wystarczy porównać dzietność Norwegii czy Szwecji do Polski. Poza tym nie bez przypadku akurat większość tych krajów ma hordy uchodźców xd wracaj do garów
  • Odpowiedz
@r333m4k444 naucz się czytać badania, różnica jest istotna statystycznie. Uważasz, że 0,5 dziecka na parę to jest praktycznie brak różnicy? To od kiedy miałoby to mieć znaczenie? Od dzietności 3.0? I nie, nie robią tego imigranci. Też tak kiedyś myślałam, ale ktoś przedstawił mi badania i wyprowadził mnie z błędu. Nikt nie twierdzi, że nagle dzietność będzie wynosiła 5.0 bo to jest zwyczajnie niemożliwe, natomiast różnica pomiędzy 1.3, a 1.8, a nawet
  • Odpowiedz