Wpis z mikrobloga

Mirki prowadzące Swoją działalnośc, dostałem info od księgowej, że mam ponad 1000 zł niedopłaty za ZUS i muszę zapłacić to w tym miesiącu (do 20), co miesiąc płaciłem wszystkoi na czas z wyjątkiem ostatniego miesiąca gdzie spóźniłem się o 2 dni. Czy da się jakoś sprawdzić za co jest ta niedopłata? Niestety księgowa nie pracuje w weekend a nie daje mi to spokoju, czy to możliwe że ta ostatnia zapłata przez to że spóźniłem się z nią 2 dni została uznana jako niedopłata?

#dzialalnoscgospodarcza #firma #jdg
  • 10
  • Odpowiedz
@1AAAAAAA jeśli jesteś na ryczałcie to dopłata jest za pierwsze miesiące 2023. Zobacz sobie w historii że za styczeń luty zapłaciłeś mniej niż za listopad i grudzień. Dlatego musisz dopłacić
  • Odpowiedz
  • 0
@zibizz1: Prowadzę działalność od kwietnia 2023, wtedy faktycznie był niższy ZUS ale myślałem że to kwestia tego że mam jakieś ulgi. Jaki ma sens taki zabieg?
  • Odpowiedz
@1AAAAAAA masz ryczałt? Do osiągnięcia 60tys przychodu składka zdrowotna jest niższa i taka niższa płacisz. Jeśli w trakcie roku przekroczysz próg to zaczynasz płacić więcej a wraz ze składka kwietniową kolejnego roku musisz wyrównać te mniejsze
  • Odpowiedz
  • 0
@zibizz1: Dobra teraz czaję, tak jestem na ryczałcie. Nie spodziewałem się, że będę aż tak dymany przez ten kraj. No cóż... dzięki wielkie za pomoc
  • Odpowiedz
@1AAAAAAA w tym roku będzie podobnie.
Tzn są 2 sposoby płacenia
1. Narastająco i potem ewentualnie wyrównujesz za pierwsze miesiące
2. Stała stawka na podstawie przychodów za poprzedni rok jak wyjdzie za dużo to zwracają na wniosek a jak za mało to też dopłacasz

W przyszłym roku też już możesz spodziewać się takiej dopłaty jeśli ZUS zmniejszył się na przełomie roku
  • Odpowiedz