Wpis z mikrobloga

#pszczelarstwo #ogrodnictwo #przyroda
Pszczoły to mądrale niesamowite.
Stoi u mnie na działce duża beka z wodą do podlewania (zawsze leję po brzegi, bo widzę, że całe bandy przylatują do wodopoju). Postawiłam im obok wiadro, takie tylko dla nich (żeby im nie przeszkadzać, biorąc wodę z beczki) i wiecie co... przez kilka dni miały je gdzieś :) Musiały się chyba oswoić i przekonać, że tam też jest spoko woda :D
Muszę im jeszcze jakąś lekką siatkę rzucić na taflę, będzie im łatwiej się wygramolić jak wpadną :)
PS. ale i tak jak uzupełniam później wodę w tej dużej beczce, to wybierają ją ¯\(ツ)/¯

Takie głupie pytanie, bo się w ogóle nie znam.
To prawda (gdzieś podsłuchane), że jak pszczoły są tak spragnione wody, to oznacza, że w okolicy brakuje nektaru?
ewataewa - #pszczelarstwo #ogrodnictwo #przyroda
Pszczoły to mądrale niesamowite. 
St...

źródło: 20240514_171127

Pobierz
  • 10
  • Odpowiedz
@ewataewa: wrzuć coś, co im da łagodne zejście do wody - jakiś kawałek drewna na przykład. Tam po brzegu wiadra jest im ciężko. Ewentualnie przechyl je żeby schodziły do wody po pochyłym.
  • Odpowiedz
To prawda (gdzieś podsłuchane), że jak pszczoły są tak spragnione wody, to oznacza, że w okolicy brakuje nektaru?


@ewataewa: tak to prawda. Nektar zawiera dużo wody, więc gdy jest go dużo, to pszczoły nie potrzebują dodatkowej wody. Gdy mało co nektaruje pszczoły znoszą sporo czystej wody.
  • Odpowiedz
@ewataewa: "moja prawda" jest poparta praktyką. Duża beczka jest koloru niebieskiego i woda szybciej się nagrzewa niż w białym wiadrze. Jak misa to najlepiej ciemnego koloru, z kamieniami w środku, na których będą siadać i pobierać wodę.
  • Odpowiedz
  • 1
Jak misa to najlepiej ciemnego koloru, z kamieniami w środku, na których będą siadać i pobierać wodę


@Darek08: z 10 metrów obok mam właśnie takie małe poidło dla ptaków i pszczoły w ogóle nie są zainteresowane. Polubiły tą beczkę :D Dzięki za wskazówki.
  • Odpowiedz
@Darek08 pszczoły potrzebują wody żeby przerobić pożytek, nawet jeżeli więcej pożytku to i więcej wody. Muszą przeżuć nektar żeby zrobić miód i całą resztę, więc jak mogą potrzebować mniej wody?
  • Odpowiedz
@igrek97: woda jest potrzebna pszczołom do rozrabiania już gotowego miodu w celach pokarmowych, a nie do jego produkcji. Wręcz przeciwnie, zebrany nektar odparowują z około 50% do poniżej 20% zawartości wody, dzięki czemu jest on zakonserwowany, odporny na fermentowanie itp. Jak znoszą sporo nektaru, to wieczorami stoją na wylotkach i wentylują cały ul odparowując pokarm z wody.
  • Odpowiedz