Wpis z mikrobloga

Pytanie do osób szkolących się w programowaniu/it itp.

Czy aktualnie rynek jest turbo zniszczony przez ilość chętnych? Jak to jest? I nie pytam, bo sam się do tego chce zabrać w przyszłości, ale tak po prostu z ciekawości.

Jakie macie opinie o basecampach, kursach?

#it #programowanie #programista15k
  • 11
  • Odpowiedz
Większość ludzi znajduje prace na studiach (praktyki) i zostaje w firmie na X lat. Praca jest dla doświadczonych ludzi, 2 lata expa+.

Bootcampy/kursy to kiepska droga - po prostu jest wiele lepszych kursów na udemy, do tego potrzeba dużo praktyki aby przekonać rekrutujących.

Z takimi bootcampami poszło to w tą stronę, że uczą ludzi pewnych schematów a jak na rozmowie rozmawiasz z kimś z bootcampu i zaczniesz zadawać inaczej pytania to się
  • Odpowiedz
@folwgnag94: tak, sytuacja na rynku jest tragiczna, liczba ofert i stawki spadają drastycznie, ludzie siedzą wiele miesięcy na bezrobociu i niczego nie mogą znaleźć. więcej osób się zwalnia niż zatrudnia, ogromna konkurencja. odradzam każdemu wchodzenie w to.
  • Odpowiedz
@folwgnag94: W IT jest inaczej - tzn. pracowałem z ludźmi którzy mieli po 10-15-20 lat ale nie byli przystosowani do zmian jakie powstają na rynku. Możesz przesiedzieć w np. 2 firmach przez okres 10 lat ale jeśli będziesz wykonywał tą samą czynność albo zbliżoną przez ten okres czasu, to w pewnym momencie rynek pracy zrobi taki fikołek, że ktoś z 3-4 letnim expem jest bardziej wartościowym pracownikiem niż ta osoba która
  • Odpowiedz
że ktoś z 3-4 letnim expem jest bardziej wartościowym pracownikiem niż ta osoba która siedzi w tym 15 lat


@Zachu13: wbrew powszechnej opinii mam inne doświadczenia. Oczywiście trzeba minimalnie nadążać, ale brałem udział w wielu rekrutacjach gdzie ja i bardzo wielu innych seniorów byliśmy zdania, że corowa wiedza na temat programowania i inżynierii oprogramowania jest najważniejsza, a to że ktoś nie używał chmury, kubernetesa czy cokolwiek co jest uważane obecnie za
  • Odpowiedz
@WyjmijKija: Zgodzę się w 100% z tym co piszesz ale 4 lata komercyjnego + studia to się robi już z 5-8 lat expa, o ile ktoś nie przespał studii. Chociaż może mało jeszcze widziałem bo ja pracowalem w 2 zespołach ale raczej mocnych gdzie zawsze było do 2 juniorów/ 2 midów i od 4 do 8 seniorów/expertów, i będąc na rozmowach jako bardziej "obserwator" to chwilami byłem zdziwiony wiedzą osób, które
  • Odpowiedz
@Zachu13: to tak nie działa bo większość tych nowych rzeczy to stare idee tylko w nowym opakowaniu i pod inną nazwą. Dla osoby mającej 10+ lat doświadczenia nauczenie się nowego frameworka czy nawet nowego języka programowania to kwestia kilku tygodni.
  • Odpowiedz
O wiele ważniejsze jest, żeby zatrudniany programista miał doświadczenie ogólne i potrafił pisać dobrze kod


@WyjmijKija: czego nie sprawdzisz na rozmowie rekrutacyjnej.
to co piszesz ma sens, ale z mojego doświadczenia, w IT trzeba się wykazać zupełnie innym zestawem umiejętności, żeby dostać pracę, niż żeby ją potem wykonywać. patologia niestety.
  • Odpowiedz
ciekawe czy jest tak w większości branż? jakoś glazurnicy nie zaniżają cen za usługi, bo ktoś inny zrobi to taniej ( ͡º ͜ʖ͡º)


@folwgnag94: glazurników brakuje na rynku, nie ma kto tego zaniżać. jedyne co reguluje ceny w glazurnictwie to to, że ludzi już po prostu czasem nie stać na te usługi i muszą sami te płytki położyć.

widocznie dla większości IT, to klikanie w komputer
  • Odpowiedz
@ly000: jest tak zapewne w wielu firmach jednak tam gdzie miałem okazję prowadzić interview razem z wieloma innymi seniorami to my tak naprawdę stworzyliśmy proces rekrutacji i zdecydowana większość zgadzała się z tym co pisałem wyżej - corowa wiedza o języku w którym się pisze i ogólnym ogarnięciu wytwarzania oprogramowania
  • Odpowiedz