Wpis z mikrobloga

Potrzebuję małej rady, jak rozwiązać swój problem.

W skrócie: od jakichś 10 lat w gry gram bardzo, bardzo mało, przez ten czas ograłem ledwie kilka gier na krzyż, a ostatnio zachciało mi się do tego wrócić w trochę większym stopniu. Problem w tym, że moim prywatnym komputerem jest Mac, który lekko mówiąc, gamingową maszyną nie jest. Mam też Nintendo Switch, ale tam obok Zeldy BotW i TotK nic ciekawego dla siebie nie widzę, a ciągnie mnie raczej do gier, których na Switcha nie ma.

Z różnych powodów stacjonarka i konsola typ PS/Xbox odpadają i mam dwie opcje: jakiś porządniejszy laptop, gdzie postawię Windowsa/Linuxa i będzie służył do grania i ewentualnie jako drugi komputer w domu, albo drugą opcją jest konsola przenośna (Steam Deck?).

Którą opcje byście wybrali i dlaczego?

#gry #laptop #steam #steamdeck #pcmasterrace
  • 19
  • Odpowiedz
@zmarnowany_czas: no to laptop ¯\(ツ)/¯
chociaż jeśli chodzi o kulturę pracy i ergonomię to lapek nie ma podjazdu do PC.

Deck to taka bardziej zabawka w sumie, jak nie spędzasz połowy swojego wolnego czasu w samolotach/pociągach/u cioci na imieninach to nawet bym tego nie brał pod uwagę.
  • Odpowiedz
jak nie spędzasz połowy swojego wolnego czasu w samolotach/pociągach/u cioci na imieninach


@Dwudziestydrugi: deck się świetnie też sprawdza do gierki na kanapie, łóżku podczas leżakowania na tarasie. Nie trzeba podróżować, żeby grać na decku.
  • Odpowiedz
@Dwudziestydrugi: @charlie1919: wiem, że laptop nie ma podjazdu do PC, ale zwyczajnie nie mam zwyczajnie gdzie PC postawić i zrobić stałe stanowisko. A z laptopem mogę krążyć, od biurka, które z racji stania w sypialni musiałbym "opróżnić", kiedy żona idzie spać szybciej niż ja (czyli prawie zawsze), po kanapę i podłączenie go pod TV. Z tego samego powodu biorę pod uwagę też konsole przenośne.

@Mellisuga: od klasyków po nowości,
  • Odpowiedz
@zmarnowany_czas:
Steam deck to super sprzęt ale jak już masz switcha to nie wiem czy jest sens drugiego handhelda brać. Zwłaszcza, że w największe gry AAA o ile idzie pograć to komfort rozgrywki na małym ekranie może być dyskusyjny.
  • Odpowiedz
@zmarnowany_czas: Ja byłem w sytuacji podobnej do twojej (Mac do pracy + brak sprzętu do grania) i zdecydowałem się na Steam Decka, no i nie żałuję.

U mnie prawie cały czas jest podpięty do zasilania i leży sobie przy kanapie. Kiedy tylko chcę to go wybudzam/usypiam i jest to o wiele bardziej praktyczne i przyjemne niż użeranie się z dodatkowym laptopem. Pod względem sterowania w najróżniejszych grach też wygrywa, żaden laptop
  • Odpowiedz
@zmarnowany_czas: Osobiście mimo iż mam mocnego kompa i tv oled 55cali, to wolę sobie pograć na Steam Decku na kanapie (). Jest w tym coś fajnego, że "duże" gry możesz sobie tak ogrywać. Może to oklepane, ale powoli traciłem zainteresowanie grami i SD mi tą magię przywrócił z rok temu.
  • Odpowiedz
@vateras131: switch i deck to jednak różne urządzenia. Gdybym na switchu mógł pograć w RDR2, któreś GTA czy Elden Ring, to bym się nawet nie zastanawiał. Tylko nie przeszkadza mi sam switch, a gry na niego, bo o ile zelde uwielbiam, to inne gry mi nie podchodzą.

@vulcanitu: 14 calowy Pro z M1 Pro.

@bubub @Jake_921 dzięki, Deck kusi coraz bardziej
  • Odpowiedz
@zmarnowany_czas: Musisz być świadomym tego, że Steam Deck to mały budżetowy laptop na którym przyjemnie gra się tylko w indyki i 10 letnie starocie, jak masz zamiar grać w gry typu Elden Ring czy Baldur 3 to sobie odpuść, chyba, że jesteś masochistą i lubisz mieć konsolowe doświadczenie w 25-30fps i jakości ziemniaka.
  • Odpowiedz
@vulcanitu: Whisky działa jako tako. RDR2 nie ma możliwości na nim zadziałać, kilka innych gier, które sprawdzałem też się nie odpalały, a takie Banished i coś, czego tytuły teraz nie pamiętam, losowo się wysypuje w czasie gry. Nie wspominając o głupim kangurku Kao, który działał w zawrotnych 5 fps.
  • Odpowiedz
@zmarnowany_czas nie kupuj steam decka. Kupiłem, bardzo nie podszedł, a teraz trudno sprzedać. Za to switch fajny, mały, poręczny i długo działa na baterii. Tylko jak się długo gra to oczy bolą.
  • Odpowiedz
@zmarnowany_czas: Mam podobną sytuację co Ty i SD na pewno odpada. Odpuść też sobie laptopy z 4070S, 4080 itp, bo wszystko powyżej 4060 TI w laptopach jest moooocno oskalpowane i różnica wydajności pomiędzy wersją na PC jest ogromna i nieopłacalna.
Najlepsze rozwiązanie to pad do Xboxa, laptop z radeon 7840+4060TI, przerobiona pod swoje wymagania podstawka pod laptopa no i dobry, odpowiedni rozmiarem TV.
Zawsze możesz zbudować piecyk i dokupić przenośny monitor+długi
  • Odpowiedz
@zmarnowany_czas: Mam steam decka od ponad roku i mogę polecić bo gra się na nim naprawdę przyjemnie. Inną kwestią jest to w jakiej jakości chcesz grać bo tutaj dochodzi jeszcze legion go.
Steam deck na pewno gwarantuje brak problemów obecnie z softem bo linux od valve jest naprawdę świetny. Instalowanie czegokolwiek innego niż steam to też nie jest trudna rzecz, masa poradników pokazuje jak mieć praktycznie każdy launcher na linuxie.
Problem
  • Odpowiedz