Wpis z mikrobloga

Przymierzam się do zakupu pierwszej #nieruchomosci . Ogólnie sprzedaż będzie na fakturę VAT z osobnymi dwoma pozycjami (działka i hala stojąca na działce osobno). Będę musiał posiłkować się #kredyt #kredythipoteczny na firmę.
Mam kilka pytań, może ktoś z was brał kredyt firmowy i mi pomoże.

1. Czy wkład w wysokości 33% wartości nieruchomości jest wystarczający? Mogę dorzucić więcej do około 40%, ale nie chciałbym blokować więcej środków.
2. Czy jeśli podpiszę teraz akt notarialny, że daję 33%, a reszta do końca roku, czy bank będzie to traktował jako wkład i będzie chciał to sfinansować, czy muszę czekać z decyzją kredytową, żeby móc coś podpisywać i wchodzić na halę? Nie ukrywam, że zależy mi na czasie, żeby uruchomić jak najszybciej produkcję
3. Jak przebiega weryfikacja firmy, jeśli chodzi o kredyt typowo firmowy? Czy przy takim wkładzie będą głęboko trzepać moje finanse, czy po prostu sprawdzą kwity (firma nie zarabia zbyt wiele) ( ͡° ͜ʖ ͡°), CEIDG (8 lat bez zawieszenia itp), BIK (2 leasingi z ratami 1,5-2,5k netto miesięcznie płacone terminowo) i nie będą robić jakiś wielkich ceregieli?
4. Jak wygląda spłata takiego kredytu? To znaczy wiem, jak wygląda, dostaję rozpiskę z ratami i płacę XD Ale czy jeśli będę chciał nadpłacać, to mam jakiś okres karencji jak przy zwykłym kredycie na osobę fizyczną, czy mogę nadpłacać względnie szybko? Bo wiem, że okres kredytowania firmowych kredytów jest krótszy (zazwyczaj 10 lat).
5. Brał ktoś może taki kredyt z jednostki pozarządowej realizującej programy pożyczkowe z funduszy UE? U nas w Opolskim działa taki byt jak "fundacja rozwoju śląska" i mają kredyt na takie cele na około 6,5% z możliwością nadpłacania od pierwszego dnia, kredyt nie jest obciążony żadnymi innymi kosztami (marże, prowizje). Czy procedura wygląda w tym przypadku tak samo jak przy zwykłym kredycie w banku? Nigdy nie brałem żadnej pomocy de minimis.

#pytanie #pytaniedoeksperta #pracbaza #firma #inwestycje
  • 3
  • Odpowiedz
@Euph0: skoro firma nie zarabia za dużo i masz 2 leasingi upewniłeś się, że masz zdolność przy obecnych stopach? Kredyt inwestycyjny jest chyba wysoko oprocentowany w porównaniu z hipotecznym
  • Odpowiedz
  • 0
@perfumowyswir: Mam jeden leasing aktualnie, chodziło mi, że w historii są dwa - jeden zamknięty spłaceniem, drugi w trakcie, spłacone 24 z 36 rat. Co do dochodów i zdolności - to zależy. Jeśli będą brali pod uwagę ostatnie 3msc, to dostanę na luzie, jeśli zeszły rok, to gorzej. Zawsze mam plan B, czyli żyrantów. Myślałem też o "zwykłej" hipotece i spłaceniu tego od razu jak minie okres karencji, ale ciągle się
  • Odpowiedz
@Euph0:
1)tak najlepiej mieć 20% + wkładu własnego
2) tak
3) liczy się dochód w zależności od banku za 1 lub 2 lata + okres bieżący
4) ma okres kredytowania przy firmówkach to 20lat. Tak można spłacać wcześniej
5) to już sam musisz pytać

ja zajmuje się kredytami firmowymi więc mogę Ci pomóc ogarnąć temat.
  • Odpowiedz