Wpis z mikrobloga

  • 0
@wolny_kot:
Żeby go spłacić w 10lat w których obowiązują dopłaty. Będąc singlem biorąc 200k na 20lat rata około 1100, więc jeżeli można go nadpłacać(nadpłata=spłata kapitału), można go szybko spłacić minimalizując jeszcze odsetki.
  • Odpowiedz
@HajLajf: po co?


@wolny_kot: Jeżeli wezmę 300k kredytu, do 200k jest dopłata, to pozostałe 100k jest na rynkowych zasadach i warto jak najszybciej to zrzucić.

To jest dobre pytanie, czy nadpłaty nie nie będę redukowały wielkości dopłaty.
  • Odpowiedz
@HajLajf: po co nadplacac kredyt 0%, kiedy inflacja zaraz znowu bedzie wynosic 7 :)? Lepiej kupic ETF Vanguard SP500, a dla konserwatystow lokata 6% tez wyjdzie lepiej niz nadplata :)
  • Odpowiedz
@HajLajf: z ustawy nie wynika, żeby nie było można nadpłacać.
@Kutafonix215 z projektu ustawy nie wynika to wprost, ale moim zdaniem nie zmniejsza to kwoty dopłat. Bo "na 1.5% masz tylko 200 000 zł" to skrót myślowy, chodzi o to, że dopłaty są do określonej kwoty.
  • Odpowiedz
  • 0
@borjaki:
Nie 0 a 1.5% i nie przez cały okres tylko pierwsze 10lat, więc jeżeli będzie taka możliwość to jak najbardziej będzie to opłacalne
  • Odpowiedz
@HajLajf: no czyli pierwsze 10 lat i tak sie nie oplaca nadplat,bo przeciez bedziesz miec oprocentowanie 1,5% gdzie nawet teraz lokaty masz na 6%. a przeciez beda tacy co beda miec 0,5 i 0%.
  • Odpowiedz
  • 0
@borjaki:
Ale po 10latach raty wracają do poziomu rynkowego(obecnie około 8%), wiec nadpłacając go na tyle, żeby spłacić go w okresie obowiązywania dopłat(10lat) zapłacisz około 15k odsetek a spłacając go 20lat ~65k
  • Odpowiedz
@HajLajf: ja myslalem o scenariuszu ze przez 10 lat kase ktora masz na nadplaty wrzucasz w etfy/lokaty a potem jak skonczy sie okres doplat , robisz cash out z lokat/etf i nadlacasz kreske i zamykasz. Natomiast zdaje sobie sprawe ze to tylko gdybanie bo nie znamy finalnych warunkow szczegolowych ii zasad tego kredytu. - zawsze moga pojawic sie jeszcze jakies poprawki w sejmie lub senacie.
  • Odpowiedz
  • 0
@borjaki:
Wiem rozumiem, tylko ciężko przewidzieć jakie oprocentowanie kredytów będzie za 10lat i na jakich zasadach przyjdzie spłacić resztę. Opcja z nadpłatą wydaje się mi znacznie bezpieczniejsza, a koszty(odsetki) takiego kredytu(spłaconego w 10lat, o ile będzie taka możliwość) bardzo niskie.
  • Odpowiedz