Wpis z mikrobloga

Nk mi wytłumaczy jak działa wykup, mam auto w leasingu na 2 lata i 24 raty z czego ostatnia rata to wykup.
Ostatnia faktura wykupu jest wystawiana na moją firmę, ale nie oddaję jej księgowej do rozliczenia i co wtedy?
Udaję się z fakturą do wydziału komunikacji i ..?
Rejestruję auto na swoją firmę czy na siebie?
Księgowa mi kiedyś to tłumaczyła i mówiła, że w razie sprzedaży do 6 lat muszę zapłacić dochodowy który przy moim ryczałcie wynosi 3%.
Tak więc pytanie co muszę uczynić od momentu otrzymania faktury na wykup auta i jej opłaceniu do momentu, gzie będę mógł sprzedać auto potrącając 3% na dochodowy, ale nie płacić VATu, ktoś mi to jasno wytłumaczy?
#leasing #jdg
  • 12
@coollfon: niestety księgowa OPa ma rację. 6 lat od wykupu, przed tym okresem płacisz PIT/ryczałt 3%. To się zmieniło razem z "nowym ładem". Wcześniej czekałeś 6 miesięcy i sprzedawałeś bez dochodowego. Teraz jedyna opcja na "6 miesięcy" to darowizna zerowej grupie, ta osoba czeka 6 miesięcy i sprzedaje bez podatku.
@coollfon 6 lat jest po zmianie przepisów

@mikorys nie księgujesz, robisz darowiznę, czekasz 6 miesięcy i osoba obdarowana może sprzedać bez VAT i dochodowego. Zostaje 2% PCC

Oczywiście trzeba zadbać żeby ta konstrukcja nie była fikcyjna tylko realna czyli najlepiej to auto oddać obdarowanemu na jakiś czas. Jeśli auto drogie to obdarowany musi być bliski i trzeba zgłosić do US darowiznę
@Namyslaw: mam podobne wątpliwości, jestem w tym trochę zielony i nie mogę się doszukać spójnej wersji :D
Jestem ryczałtowcem, załóżmy że wykupię i sprzedaję prywatnie (nie księguję fv wykupowej, nie wystawiam fv sprzedażowej tylko umowę KS), czyli przychód ze sprzedaży muszę opodatkować na zasadach ogólnych w pit-36 czy 3% na ryczałcie? Jeśli na ogólnych to jaki jest wtedy koszt uzyskania przychodu? Może coś pomieszałem, ale kompletnie nie wiem jak to ugryźć.
@PerfectEquilibrium: jeśli dobrze rozumiem, to na 3% ryczałcie - deklarując przychód za zbyty towar np. 100.000zł za umowy sprzedaży, z czego wychodzi 3.000zł ryczałtu do zapłaty.

Oczywiście trzeba uważać, bo przy aktualnej formie składki zdrowotnej, te np. 100.000zł z umowy sprzedaży, to dwóch przychód, dodatkowy do zwykłego przychodu z działalności, więc w teorii taką jedną sprzedażą, możesz przeskoczyć nieoczekiwanie na kolejny próg składki zdrowotnej.

@OptiFinance można podpytać, o taką sprzedaż i