Wpis z mikrobloga

Mirki, czemu w ramach o tym samym timingu, powiedzmy cl16 - nie ma praktycznie żadnych różnic pomiędzy taktowaniem 3200 a 3600 mHz w wydajności? To czym one się różnią i czy zawsze bardziej opłaca brać się 3200? Czy po prostu te drugie ludzie kręcą na 4000 po coś (bo w końcu nie ma różnicy).
Czy właśnie ta różnica gdzieś występuje?
Drugie pytanie, dużo lepiej brać 3200 cl16 niż 3600 ale cl18 tak?
#pcmasterrace #komputery
  • 52
  • Odpowiedz
@interpenetrate: to popatrz po ile są używki na allegro/olx. przecież nie znam cen używek, na 200zł bym raczej nie liczył

509 to było z oszukaniem chińczyka nieco :>
  • Odpowiedz
@10129: wziąłem w takim razie.
Zastanawiam się gdzie upchać tą hdv-m.2. W NR200P mieści się tylko Asus Prime z b650m, więc ona odpada. Chciałbym filtry kurzowe i panel szklany. Na ile takie filtry kurzu mogą osłabić mi cyrkulację powietrza? Efekt tego jest bardziej potęgowany przy mniejszym czy większym litrażu obudowy? Czy może być tak, że obniżą mi te siateczki wydajność komponentów? Co do panelu szklanego to wiem że zwiększy temperatury, natomiast
  • Odpowiedz
zależy od tego jak bardzo ktoś kto projektował filtr zawalił sprawę, ogólnie nie powinno być tragedii, tym bardziej, ze te wentylatory arctica są o wysokim ciśnienie statycznym, one są zaprojektowane do przepychania powietrza przez radiatory / materiały stawiające opór.
filtry nie przesądzą o tym, że się przegrzeje, parę stopni nie robi różnicy - a jak jest tak blisko granicy throttlingu, zę zrobią - to raczej objaw, zę kupiłeś złą obudowę.

jakiś tani
  • Odpowiedz
@10129: Czekaj, mogę źle patrzeć na airflow. W sensie mylić że wiatraki wyciągające powietrze, wsysają je do środka
W takim asusie od góry powietrze jest wypychane więc kurz nie naleci, od tyłu jest wypychane to nie naleci, od drugiego boku jest zastawione płytą główną a od frontu on tam ma zaślepiony front, więc wiatraki generują tylko swoją mocą chyba powietrze do obudowy.
Dobrze patrzę czy źle?
Na dole wiatraki karty graficznej,
interpenetrate - @10129: Czekaj, mogę źle patrzeć na airflow. W sensie mylić że wiatr...

źródło: obraz_2024-04-17_144305295

Pobierz
  • Odpowiedz
@interpenetrate: filtry potrzebne tylko tam gdzie masz zasysające wentylatory. czyli front i dół. gdzie nie ma potrzeby montować wszystkich wentylatoórw, na ogół 3 wystarczają
  • Odpowiedz
@majk3l: Mirku, nie mogłem CI odpowiedzieć przy tym poście:
https://wykop.pl/wpis/70717167/ram-dalej-tanieje-obecnie-najtanszy-zestaw-pamieci#250556899

a staram się złożyć taki komp jak wyżej.
Mógłbyś mi zerknąć na ten temat, ale jak nie masz czasu to konkretnie na pytanie co do tego podlinkowanego Twojego posta:

duży odkop bo wpadlem do tematu przez Google.
Akurat tak się składa że chciałem kupować kości od microna. Mógłbyś powiedzieć, czemu napisałeś że aby tylko nie one i czy dalej dzisiaj się
  • Odpowiedz
@interpenetrate:
brak expo nieco utrudnia sprawę na amd, ale skoro i tak zamierzasz podkręcać.
do podkręcania microny najgorsze w ddr5, wiec jak idziesz w microny to kupuj cokolwiek bo to i tak się nie kręci.
5600 i niżej to prawie zawsze microny, 5600 cl28 albo mniej to będzie najpewniej hynix.
  • Odpowiedz
@interpenetrate: a chcesz i umiesz podkręcać?

nie koniecznie takie, ale coś na kościach hynixa. raczej opłacalnej wychodzi zakup wtedy 6000, albo klasycznie lexary 6000cl30 które nowki bywają po 425zł
  • Odpowiedz
@interpenetrate: nie wiem kto niby wybiera cl40, jak kogoś stać to bierze niższe cl.

hynixy zazwyczaj będą w ramach 6000-6400 cl30 albo cl32. przy cl36 też bywają, ale można i samsungi trafić.
36-36-36 to samsungi najpewniej np.

tutaj to najczęściej się bierze lexary bo są tanie i szybkie

szukać hynixów i można nawet użyć gotowych jako bazę, zazwyczaj wszystkie hynixy tyle dają radę i zacieśniać powoli jak się chce szybciej.

https://www.patreon.com/posts/low-effort-rank-77403831
  • Odpowiedz
@10129: a jeszcze jedno pytanie, tak zainteresowałem się tymi ramami czy ich nie wziąć. Jesteś w stanie mniej więcej pomyśleć co to za problem mógłby z nimi być, że powodują jakiś błąd bo może uda mi się to jakoś obejść i wyrwe dobre ramy?
  • Odpowiedz
@interpenetrate: expo to podkręcanie, jak normalnie działają dobrze a na expo nie to najpewniej się zwyczajnie nie lubią z jego połączeniem płyta główna/kontroler pamięci w procesorze. częśto lekkie podniesienie napięcia wystarcza aby działały stabilnie, albo nawet aktualizacja biosu bo amd poprawiało obsługę pamięci nie dawno.

gość też może lecieć w wała i ram jest zwyczajnie uszkodzony i to takie zakamuflowane 'przecież napisałem, zę ram nie działa he he'.
dobrze by było
  • Odpowiedz
@10129: jeżeli ram byłby uszkodzony, w jaki sposób mógłby działać normalnie na standardowych nastawach?
Masz na myśli fizycznie uszkodzony, że oglądając go mógłbym zobaczyć jakieś pęknięcia albo głębokie rysy na pinach - czy mogłoby to być nawet coś czego totalnie nie zobaczy się okiem obracając kości w dłoniach? Napisałem o screen, a mówi że da 2tyg rozruchowej co przy odbiorze osobistym byłoby jakaś opcja może?

Dowiem się jak to wygladowlao z
  • Odpowiedz
jeżeli ram byłby uszkodzony, w jaki sposób mógłby działać normalnie na standardowych nastawach?

a co jeżeli nie działa? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Masz na myśli fizycznie uszkodzony, że oglądając go mógłbym zobaczyć jakieś pęknięcia albo głębokie rysy na pinach - czy mogłoby to być nawet coś czego totalnie nie zobaczy się okiem obracając kości w dłoniach?

mam na myśli układ scalony/kości. nie, nie zobaczysz. dopóki nie włączysz testu
  • Odpowiedz