Wpis z mikrobloga

Rozmawiałem ze znajomą o społecznościach alternatywnych. Wiecie - permakultury, domy z bali, retreaty za miastem, ekowioski. Znajoma stwierdziła, że żeby taka społeczność działała, nie powinny w niej uczestniczyć jednostki nieporadne, 'pasożytujące' na innych. Dotarło do mnie, że ucieczka z kapitalizmu i planety którą zabija, stała się kolejnym dobrem zarezerwowanym dla lepszych ludzi - tych co już zdobyli Święty Graal dochodu pasywnego i wyjeżdżają z miasta na wieś żyć prawdziwie i godnie. Gorsi niech się duszą w klatkach.
I rzeczywiście jak pomyślę np. o squatach to wszystko tam jest jakieś gorsze. Zamiast ekologicznych paneli słonecznych tanie piecyki. Zamiast ślicznego ogródka kilka doniczek z rachitycznymi paprotkami, a obok pety w butelce po piwie. Wychodzi na to, że mimo teoretycznie podobnych ideałów (antykapitalizm i ekologia) oba nurty bardzo się od siebie różnią. Podejrzewam, że ten uboższy ma 'ból dupy', a bogatszy skrywaną pogardę (i bardziej się troszczą o zwierzęta niż ludzi - ludzie są ohydni, zwierzątka są cute).
PS: zasnalem wczoraj wieczorem z siusiakiem w ręce podczas wieczornego klepania konia wiec dopisze teraz. Powyższe zjawisko przypomina komercjalizację terapii psychodelicznych i deprecjonowanie amatorskiego czy rekreacyjnego użytku.
dopisek o post-pracy:
Słuchając o AI natrafiłem na ciekawy sposób myślenia Jarona Laniera - stwierdził że UBI poprzez uzależnienie ludzi od zasiłku narazi społeczeństwo na autorytaryzm a nawet stalinizm (dosłownie tego słowa użył). Zdaniem Laniera zamiast UBI, lepiej wypłacać dywidendy ludziom których twóczość przyczyniła się do rozwoju AI. W ten sposób zachowamy godność (domyślam się, że chodzi o godność płynącą z pracy) oraz ekonomię (chyba chodzi o to, że nierówność, wymiana i wysiłek są wartościami samymi w sobie, o których zachowanie należy zabiegać).
#kapitalizm #komunizm #przemyslenia #hipokryzja #ekologia #antykapitalizm #ustrojpolityczny #bieda
doroslypan - Rozmawiałem ze znajomą o społecznościach alternatywnych. Wiecie - permak...

źródło: zwyciestwo

Pobierz
  • 3
  • Odpowiedz