Wpis z mikrobloga

Ej Mirki pytanie. Grałem sobie przed chwilą w siatkówkę i nagle jak wylądowałem po ataku złapał mnie cholerny ból na samiuteńkim dole pleców, praktyczne na doopie. Ból jest tak silny, że ledwo potrafię stać na nogach i wykonywać jakiekolwiek ruchy. Ból promieniuje na tylną część ud. Ktoś wie co to może być?

#pytanie #plecy #medycyna #bolijakcholera
  • 25
@piciek: no promieniuje

@raban321: nie chciałem od razu jechać bo myślałem że może tylko jakieś naciągniecie albo coś, ale teraz nie jestem w stanie nawet wstać na nogi. No nic może do rana jakoś przeboleje i jak ból się nie zmniejszy jadę na izbe
@piciek: próbowałem ale ból jest duży. W każdej pozycji ból jest praktycznie taki sam. Najmniej chyba boli jak leże na plecach wyprostowany. No nic noc jakoś przecierpię i jutro pojadę na izbę. Dzięki za rady i zainteresowanie :). Spróbuje zasnąć ale będzie ciężko. Jak będę coś wiedział konkretnego to napisze co wyszło.

Do Poznania mam pół polski :)
@piciek: No więc tak (opisze sytuację bo być może ciekawi Cię co wyszło :) ). Przez noc praktycznie nie zmrużyłem oka. Zanim w ogóle z łóżka się zwlokłem to od zamiaru do wykonania minęło jakieś 10 min. Nie było mowy żebym wstał no nogi. Po domu chodziłem na czworaka. Zażyłem jakiś środek przeciwbólowy i po rozruszaniu byłem wstanie jako tako się na nogach utrzymać.

Zostałem zawieziony na izbę przyjęć. Tam zlecił
@PanCogito: jestem fizjoterapeutą ;) Po objawach i po opisie sytuacji w jakiej to zaszło stawiam 70/30, że to nie jest rwa kulszowa, a raczej zablokowanie stawu krzyżowo biodrowego (tym bardziej, że pozycja ze zgiętymi nogami w biodrach i kolanach przy rwie powinna dawać Ci dużą ulgę). Pewność miałbym jakbym mógł Cię zbadać.

Do uszkodzeń dających objawy rwy dochodzi przy zgięciach, prawie niemożliwe żeby stało się to przy przeproście, a Ty jak
@piciek: No dokładnie skoczyłem i to nawet niezbyt przyłożyłem się do wyskoku i wylądowałem normalnie na proste nogi. Z tego co na szybko przeczytałem o zablokowaniu stawu krzyżowo biodrowego to faktycznie nie mogę się w ogóle pochylić do przodu podczas stania, ale jak stoję wyprostowany z lekkim wychyleniem do tyłu wtedy ulga jest największa. Co do leżenia w różnych pozycjach ból jest praktycznie taki sam niezależnie od tego jak się położę
@PanCogito: jest bardzo prosta metoda która trwa 3 minuty. Tylko oczywiście najpewniej by było gdyby zrobił to jakiś dobry fizjoterapeuta. Opis mniej więcej:

- na plecach na skraju łóżka

- nogą która jest bardziej bolesna (ta po której jest zablokowany staw) przerzucasz nad drugą, poza łóżko

- przy czym dbasz aby Twoje barki cały czas w miarę możliwości przylegały do łóżka.

Teraz tak: jest szansa że puści samo jak będziesz tak