Wpis z mikrobloga

Właśnie skanuje PMR i natrafiłem jak ojciec woła syna przez krótkofalówkę, więc wmieszałem się, a ojciec taki zdziwiony, jakim cudem mogę słuchać jego rozmowy z synem skoro kupił 2 krótkofalówki, wytłumaczyłem mu, że to jest radio i każdy może słychać jego rozmów i może wtrącać się, on mega się przestraszył tego, bo myślał, że te jego dwa krótkofalówki działają tylko ze sobą, wytłumaczyłem mu, aby żadnych prywatnych rozmów nie prowadził i, że nie ma się czego bać, to fajne hobby.

Ale gdzież niedaleko musi być, te krótkofalówki nadają z 10mW, a miałem silny sygnał, a ja mu nadawałem z 5W XD

W sumie, to chyba go bardziej wystraszyłem do tego hobby niż zainspirować, bo cały czas myślał, że rozmawia prywatnie z synem.

#krotkofalarstwo
  • 12
  • 0
@Spawacz-slusarz-akrobata: W sumie ten ojciec podsunął mi ciekawy pomysł, czemu nie stworzyć szyfrowanego "PMR" dla właśnie takich zastosowań aby rozmawiać prywatnie z swoimi dziećmi.

Na freq PMR niestety nie wolno nadawać niczego zaszyfrowanego, ale można by było się dogadać i uzyskać dostęp do innej freq gdzie można nadawać z max 500mW i szyfrowanie + ID urządzenia.

Praktycznie to proste, ale prawnie to katastrofa.
  • 0
masz licencję a nie wiesz na jakich pasmach wolno Ci pracować


@math3: Ja tylko z głupoty skanowałem PMR, a PMR to 70cm :P Więc nadal jestem tam gdzie wolno mi :)
Tylko APRS czy innych kodowań nie mogę wysyłać na PMR, ale pogadać mogę, nawet mila rozmowa była, tylko dziwna, bo nie mogłem zapisać sobie jego znaku dla QSO, ale przynajmniej wytłumaczyłem mu, jak działa radio.
PMR to 70cm :P Więc nadal jestem tam gdzie wolno mi :)

@aptitude: weź sobie swoje pozwolenie radiowe i przeczytaj na jakich zakresach możesz pracować a potem porównaj z zakresem PMR. PMR to nie 70cm.


Tylko APRS czy innych kodowań nie mogę wysyłać na PMR, ale pogadać mogę

@aptitude pogadać na PMR możesz pod warunkiem że korzystasz z urządzenia PMR nie z ręczniaka 5W na paśmie gdzie można korzystać tylko z
  • 0
@aptitude pogadać na PMR możesz pod warunkiem że korzystasz z urządzenia PMR nie z ręczniaka 5W na paśmie gdzie można korzystać tylko z 500mW EIRP w urządzeniu ze zintegrowaną anteną.


Tutaj mnie złapałeś, tak, to prawda, ale podałem swój znak, więc to legalna rozmowa była.

Dobra, świat nie upadnie, pomogłem, ojcu uświadomić jak działa radio! On myślał, że to prywatne rozmowy są, dzięki mnie teraz coś innego wymyśli, może mu kupi telefon?
@aptitude mogłeś podać swój pesel i numer polisy na życie, nadal nie masz prawa nadawać na paśmie nielicencjonowanym z mocą większą niż wynika z przepisów.
5to tkanka byś powiedział że prowadzisz motor ale masz prawo jazdy na busa
@aptitude: Jak ty zrobiłeś to pozwolenie, znaków nie podaje się poza pasmem koniec tematu xD, równie dobrze możesz se nadawać na 173 MHz jak podasz znak? Przecież to "prawie" 2m.