Wpis z mikrobloga

Jak to jest z #fotowoltaika jak chce rozbudować instalacje (mam 7 kwp chce dołożyć kolejne niecałe 3) ? Muszę to zgłaszać do PGE czy jest jakaś opcja żeby to sprawnie założyć? Jeśli zgłoszę, to nie zmienią mi zasad rozliczenia na netbilling z automatu?
  • 15
  • Odpowiedz
@robertx: Zgłaszasz zamine w mikroinstalacji w ciagu chyba 14 dni, zostajesz na starych zasadsach, ale jak przekroczysz 10kWp to wchodzisz na 70%. Ja włąsnie kończe dokładac 13kWp do 8kWp
  • Odpowiedz
@robertx: Tylko tam we wniosk usie nie pomyl, bo chyba jest mozwliość przejsca przy okazcji na net billing:P

na poczatku 2022 był taki myk, ze wystarczyło kupic jeden panel i mikrofalownik jak ktoś nie miał kasy, czasu na normalna instalację i potem sobie normalnie rozbudować. Nawet zachęcałem do tego ludzi w rodzinie ale nikt nie skorzystał.
  • Odpowiedz
Nawet zachęcałem do tego ludzi w rodzinie ale nikt nie skorzystał.


@zibizz1: dziwnie zbieżne mamy doświadczenia ( ͡° ͜ʖ ͡°)

kończe dokładac 13kWp do 8kWp


@zibizz1: nie było problemu ze zwiększeniem mocy przyłączeniowej?
  • Odpowiedz
@zibizz1: Niektórym nie wytłumaczysz. Namawiałem po taniości wziąć na starych zasadach jak jeszcze był pierwszy mój prąd to nie wzięte. Wzięte bez dopłat na nowych zasadach i teraz niezadowolenie.
  • Odpowiedz
@endrju_pl: U mnie tez teraz jeden montuje z dotacji "ale teraz to lipa z tym rozliczeniem" a drugi dojrzewa "bo wtedy to nie chciał bo płacił mało i zreszta mało zużywa z 2000kWh rocznie ale teraz jak taki prad drogi to moze byc zmontować ,ale teraz to sie mniej opłaca" itd

@majk3l

nie było problemu ze zwiększeniem mocy przyłączeniowej?


Było, miałem 14kW i 25A, chciałem 23kW :) zeby było 40A ale
  • Odpowiedz
@zibizz1 Dla energetyki liczy się to jaką moc mają panele czy falowniki jeśli chodzi o to żeby nie przekroczyć 10kWp? Na nowym falowniku 10 montujesz 13,33 paneli, czy do tego 8,2 też dokładasz jakieś? Jeżeli mam falownik 4, a np wczoraj w szczycie miałem produkcję ok 2700w czy mógłbym dołożyć do obecnej instalacji kilka paneli?
  • Odpowiedz
@damian90se moc paneli nie może przekroczyć mocy przyłączeniowej
13.3 montuje pod falownik 10kW

Pewnie możesz dołożyć panele, byle było zgodnie z parametrami wszystko, maksymalne prądy i napicia. Jak chcesz dokładać do obecnych stringów to musisz wybrać panele takie same lub z jak najbardziej zbliżonym prądem
  • Odpowiedz
@s806s:
Panele Jinko +Fronius+SmartMeter+Wattpilot (ładowarka)
Dokładam panele Jinko+Fronius

Kiedys zużycie miałem 7500-8000 z czego 4000 to była pompa ciepła, potem zrobił sie covid wiec 24/7 prawie siedzimy w domu i pracuja komputery itp, doszedł kaloryfer elektryczny w łazience przez który pewnie zużycie pompy spadło do 3500 rocznie, ekspres do kawy z lodówka na mleko, automatyczna kosiarka elektryczna no i creme de la creme samochody elektryczne które wciągaja 7000 rocznie. W sumie
  • Odpowiedz
@zibizz1: dlaczego fronius? Co takiego ma w sobie, ze ludzie tak chetnie go kupuja, placac ogrom kasy. Za kazdym razem jak montuje froniusa z politowaniem patrze na podjaranego inwestora. Przeciez sa rownie dobre falowniki za duzo lepsze pieniadze. Nie odbierz tego jako atak, bo absolutnie tym nie jest, ale zawsze mnie ciekawi dlaczego ogarnieci ludzi inwestuja niemale pieniadze w te falowniki
  • Odpowiedz
@s806s Tak, to prawda, jest drogi ale ma niezawodny i ładny monitoring. Jedyny minus to gdy kupowałem to licznik musiałem połączyć przewodem ale akurat miałem na zapas więc nie było dużego problemu.

Decyzję podejmowałem w 2020. Wtedy wziąłem falownik i licznik, 1.5 roku temu dobrałem ładowarkę Wattpilot( też 2x droższa niż inne), teraz kolejny falownik, za 10kW zapłaciłem 6700 netto więc nie jakoś drogo, dołączyłem do swojej instalacji i działa. Ładowarka widzi
zibizz1 - @s806s Tak, to prawda, jest drogi ale ma niezawodny i ładny monitoring. Jed...

źródło: temp_file6532003604281186059

Pobierz
  • Odpowiedz
@zibizz1: zawsze dobrze mi sie wspolpracuje z Huaweiem. Nie laczylem go nigdy z ladowarka samochodowa, ale mysle, ze poradzilby sobie bez problemu. Cena w porownaniu do Froniusa bardzo dobra, a mozna dodatkowo zrobic pelna optymalizacje instalacji.
Niewiele zamontowalem, ale GoodWe jest dla mnie dobrym falownikiem za niewielkie pieniadze.
  • Odpowiedz