Wpis z mikrobloga

Czy u Was w firmie zaproponowali Wam ESOP (Employee Stock Option Plan)? Dobrze rozumiem, że abym cokolwiek z tego miał, muszę po vestingu wyłożyć własne pieniądze aby te udziały formalnie nabyć? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#programista15k #pracait
  • 9
  • Odpowiedz
@gwido61: Opcje na akcje właśnie na tym polegają, że je kupujesz. Najczęściej wyglada to tak, że jak chcesz sprzedać to kupujesz i od razu sprzedajesz i na konto masz różnicę.
  • Odpowiedz
@gwido61: Moze być sos w stylu employee stock purchase plan - wtedy to poprostu zniżka na akcje firmy dla pracowników, zwykle z jakimś ograniczeniem ilościowym. Stock options to możliwość wykupienie akcji po (prawie) dzisiejszej cenie za jakiś czas. Może być też cashless, zależy od umowy. Jest też restricted stock unit, czyli umowa o wypłacie części wynagrodzenia w postaci puli akcji.
  • Odpowiedz
@gwido61: masz tam podany strike price za ktory mozesz kupic akcje po vestingu.

Mi dali opcje warte $200k wg aktualnej waluacji opartej na ofertach ktore dostali pod koniec 2023. Strike price za calosc jakies 9000.

4 years vest 1 year cliff. Wg mnie to taki bonus w postaci losu na loterie w przypadku startupow.
  • Odpowiedz
  • 0
@Oskariat: No właśnie, to też startup - czyli mam 1 vest = 500 i mam tylko prawo go wykupić po strike price np. 3$. Wykładam 1500 usd, a jeśli startup upada to już ich nie zobaczę ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz