Wpis z mikrobloga

Prowadzę JDG. Planuje zakup nowego busa na firmę. Czy branie takiego auta w leasing 2 letni, sprawi, że zrobię sobie większe koszty i zapłacę mniejszy podatek dochodowy w porównaniu do kupienia go za gotówkę na FV? Czy może dla kosztów w firmie nie będzie różnicy i lepiej kupić od razu za $$ na FV nie bawiąc się w dodatkowe opłaty leasingowe?

#leasing #podatki #firma #ekonomia #jdg
uve444 - Prowadzę JDG. Planuje zakup nowego busa na firmę. Czy branie takiego auta w ...

źródło: 2

Pobierz
  • 9
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@uve444: Pytanie czy chcesz mieć środek trwały w firmie, który amortyzujesz. Bo jak weźmiesz leasing to po prostu masz jedną kosztową ratkę miesięcznie i wsio.
  • Odpowiedz
  • 0
@kinasato: Jeśli kubiłbym auto za gotówkę to byłoby środkiem trwałym, od którego co miesiąc księgowa odpisywałaby amortyzację. I tu jest moje pytanie, czy to jest lepsze czy leasing w odniesieniu do korzyści podatkowych? Chyba, że posiadania auta jako środek trwały w firmie wiąże się z jakimiś minusami?
  • Odpowiedz
@uve444:

Chyba, że posiadania auta jako środek trwały w firmie wiąże się z jakimiś minusami?


Jeżeli będziesz go amortyzował, powiedzmy 5 lat, a zechcesz go z jakiegoś powodu sprzedać po np. trzech, to tracisz 2/5 kosztów.
Z drugiej strony, VAT odliczasz jednorazowo przy zakupie zamiast z każdą kolejną ratą.
  • Odpowiedz
  • 0
Jeżeli będziesz go amortyzował, powiedzmy 5 lat, a zechcesz go z jakiegoś powodu sprzedać po np. trzech, to tracisz 2/5 kosztów.


Ale jeśli sprzedam leasing np. po roku, to również tracę koszty, bo kolejne FV przechodzą na następnego właściciela?
  • Odpowiedz
jeśli sprzedam leasing np. po roku, to również tracę koszty


@uve444: ogólnie tak, ale z tego co lekko i pobieżnie obserwowałem ten rynek to odsprzedaż leasingu zdarza się rzadko (przynajmniej takie mam wrażenie) - bo kupujący płaci często całość jak za nowy samochód a dostaje używany

Przy czym sprzedając po roku leasing dwuletni odliczyłeś już pewnie ponad połowę kosztów (wpłata własna i raty), przy amortyzacji sporo mniej
  • Odpowiedz