Wpis z mikrobloga

Dlaczego o tym człowieku jest tak cicho i dlaczego aż do dziś nikt nie chce krzewić o nim pamięci? Czyżby nie pasował do oceny sytuacji że to wiecznie wyśmiewani Francuzi, a nie jacyś tam Węgrzy, byli największymi przyjaciółmi Polaków i to im najbardziej zależało na geopolitycznej równowadze tj silnej Polsce? W zasadzie wszystko o czym mówili Foch i Clemenceau się spełniło co do joty i dzisiaj tez ma wielki sens... a jednak wszyscy ich mają gdzieś, przepadli w mrokach historii.

Oprócz materiału 'Intrygi i wpadki na Konferencji Paryskiej' sprzed czterech lat, nie znalazłem o nic konkretnego na polskim YT.

#historia #francja #pilsudski #geopolityka #ciekawostkihistoryczne
eeehhh - Dlaczego o tym człowieku jest tak cicho i dlaczego aż do dziś nikt nie chce ...

źródło: 1313392-Le_mar%C3%A9chal_Foch

Pobierz
  • 5
  • Odpowiedz
@eeehhh: o Fochu to jeszcze ale o Clemenceau dowiedziałem się więcej tylko dlatego, że mieszkam obok jego domu.
W ogóle w którymś momencie relacje polsko-francuskie stały się niewygodne. Ostatnio zwłaszcza po 2015
  • Odpowiedz
@eeehhh: zgrzytów jako takich nie ale jak na taką historię niewiele się o tym mówi.
A po 2015 w Polsce zaczęła się jakaś nagonka na Francję
  • Odpowiedz
  • 0
@PiotrFr: Wiadomo. Jak się weźmie do kupy narodowo-prawackie media podsypane kopiejkami i pisowskie do 2022 roku które wykorzystywały problemy wewnętrzne Francji do własnych populizmów to faktycznie jest takie 'meeeh'... ale czy to się jakoś utrwaliło, wątpię.

Dziwi tylko, że nawet dzisiaj, jak historię na YT już tak rozparcelowano na atomy, to ciągle się milczy o takich postaciach.
  • Odpowiedz
@PiotrFr: jak również na Niemcy (to jeszcze da się zrozumieć ze względu na historię, ale nie da się patrząc przez pryzmat teraźniejszości i interesów), Szwecję, nawet przez chwilę na USA po wyborze Bidena, co było już kompletnym odpałem tamtej ekipy. Właściwie jakiemu państwu Zachodu nie oberwało się jeśli nie od pisiej tzw. dyplomacji to chociaż od kaczej propagandy? Przecież tam same elgiebety i muzułmanie. Warto się nad tym zastanowić i wyciągnąć
  • Odpowiedz