Wpis z mikrobloga

Dziwna sprawa, zacząłem się bawić małymi kwotami na giełdzie i teraz mam problem z rozliczeniem zagranicznych dywidend z ETF i spółek. Wydaje mi się, że raport podatkowy który wysłało mi XTB za poprzedni rok jest błędny xd

W skrócie dostałem w poprzednim roku z dywidend 26 dolarów. Licząc średni kurs 4zl i podatek do zapłaty 19% powinienem mieć 20zl podatku (26x4x0.19) (pozycja 45 w pit 38), a XTB w raporcie wyliczyło mi 14zł. Taka różnica nie może wynikać z różnic kursów etc. Miał ktoś z was sytuacje gdzie ten raport był źle policzony. Ewentualnie co ja źle liczę?

#xtb #gielda #podatki #pit
  • 7
  • Odpowiedz
via Android
  • 0
@trololo55 ale wydaje mi się że w8-BEN nie ma wpływu na zryczałtowany podatek od dywidend zagranicznych (poz. 45 pit 38) tylko ewentualnie na kwotę podatku zapłaconego za granicą (poz. 46).
  • Odpowiedz
@Apdl: my często krytykujemy XTB za ich wyliczenia ale tutaj możliwe, że robią wszystko dobrze. Ze względu na umowy międzynarodowe do zapłaconego podatku zaliczają tylko do 15% podatku zapłaconego. Więc anwet jak zapłaciłeś go więcej to uwzględnić w wyliczeniach mogą tylko do ograniczonej kwoty. Możesz u nas w aplikacja na kalkulatorgieldowy.pl wprowadzić w sekcji "Raport Podatkowy" poprzez interfejs dywidend swoje dywidendy i zobaczyć nasze wyliczenia. Do 20 dywidend zrobisz to
  • Odpowiedz
via Android
  • 0
@kalkulatorgieldowy dzięki za odpowiedź. Ale to nie jest tak, że podatki pobrane za granicą nie mają wpływu na poz. 45? No dostaje 100dolarow dywidendy od spółki z USA no to nie ważne czy zapłacę w USA 15 czy 30 dolarów podatku zawsze Zryczałtowany podatek obliczony od przychodów (poz 45) będzie równy 19 dolarów. Czy ja źle to interpretuje? To jaki podatek był zapłacony za granicą wpływa na kolejne pola pitu.
  • Odpowiedz
via Android
  • 0
@kalkulatorgieldowy kurde bazując na kalkulatorzegieldowym wychodzi mi tak jak w exelu i nie pokrywają się te wyniki z XTB. No kurde 26 dolarów dywidendy brutto za 2023 rok, dolar średnio 4zł, 19% podatku no to wychodzi 20zł podatku należnego, a nie 14 jak wyliczyło XTB. Nie rozumiem skąd te różnice bo na pewno nie jest to kwestia kursu walut.
  • Odpowiedz