Wpis z mikrobloga

dlatego po Soborze Watykańskim II część zachodnich Episkopatów zrezygnowało z mięsnego postu, bo mięso na Zachodzie było powszednim towarem dostępnym dla każdego i wprowadzili tak jak wtedy, że post to odmówienie sobie czegoś wyszukanego dla współczesnego człowieka.


@galicjanin: Nie wiedziałem o tym, a 12 lat na religię chodziłem xD Niby jedna wiara a tak różna.
Tu jest też dobry tekst: https://mateusz.pl/pow/020432.htm

Polska zawsze cieszyła się większym duchem pokuty niż inne kraje i to tradycja, a nie żadne pieniądze zadecydowały o poście w
  • Odpowiedz
A ja nie chcę już większego ducha pokuty. Chcę taki sam jak na zachodzie. Urodziłem się Polakiem to mam wiecznie cierpieć? xD


@spac_jesc_pracowac: Generalnie zakaz spożywania mięsa w piątki istnieje w globalnie obowiązujących przepisach kościelnych. Od wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych można było odejść w drodze wyjątku, decyzją lokalnego episkopatu. Tyle tylko, że wyjątek stał się z czasem regułą.
  • Odpowiedz
@mocarny_knur: U mnie ma, bo trudno wierzyć w polityka co oszukuję, kombinuję, kręci lub manipuluję faktami, każdy nazwie to właściwie, ale są tacy co uważają, że jak coś było w Vegas, zostaję w Vegas itd.
  • Odpowiedz
@mocarny_knur: Coś o nogach, właśnie taka dyskusja, ja o zupie... Czasem trzeba czytać między wierszami. Myśli nie będę rozwijał. Są źródła o Bosaku sprzed lat, warto samemu poszperać. Albo będziesz miał jakiś swój pogląd na niego albo i nie.
  • Odpowiedz
odmówienie sobie czegoś wyszukanego czyli w tym przypadku mięsa


@galicjanin: to u nas jak zwykle na odwrót - jemy rybę która jest bardziej wyszukana od innego mięsa :D
  • Odpowiedz
nadal nie rozumiem jakim cudem ryba to nie mięso wg takich osób


@lepaq: Ja nie rozumiem jak jakiś koleś w sułtanie może nagle powiedzieć że w wigilię można jeść mięso i już nie ma grzechu a wierni się cieszą że wreszcie można XD
  • Odpowiedz