Wpis z mikrobloga

Hej, w co warto aktualnie w 2024 inwestować?

Myślę o ETF
- w co dokładnie najlepiej ( Vanguard S&P500 (IE00BFMXXD54)?)
- w jakim czasie może być zwrot i zysk danej kwoty?

Myślę również o IKE.
- jest to bezpieczna forma w miarę, z tego co czytałem, 20 000 zł rocznie odkładać. Czy to się w coś inwestuje czy tylko "wrzuca" te pieniądze?

Co sądzicie, to są moje pierwsze inwestycje i po prostu się zastanawiam jak ruszyć, dzięki za każdą radę! #etf #gielda #ike
  • 37
  • Odpowiedz
@piotrek11x: IKE to tylko opakowanie, w co chcesz inwestować w ramach ike?

Co do etf to podchodzisz od drugiej strony. Najpierw wybierasz horyzont inwestycyjny oraz ryzyko, a dopiero później instrument, w który inwestujesz.

Musisz sobie zadać trochę pytań, w jakim celu inwestujesz, w jakim okresie i jakie dopuszczasz ryzyko.
  • Odpowiedz
@piotrek11x: mylisz inwestycje z lokatą. Jak inwestujesz to ponosisz ryzyko a zysk możesz szacować dla danych z przeszłości takich jak średni wzrost w danym okresie oraz zmienność.
Dla krótkiego czasu inwestycji poleca się niewielka zmienność bo możesz chcieć wypłacić jak akurat będzie dołek -40%. Dla długiego czasu nie ma to aż takiego znaczenia bo się uśrednia.
  • Odpowiedz
@piotrek11x

W przyszłosci ta wartość nie pójdzie w dół?


Pewnie ( ͡º ͜ʖ͡º)

Ja zapytam jeszcze inaczej. Inwestowałes kiedyś? Skąd wziąłeś tego konkretnego etfa? W tym roku na xtb wejdzie IKE, warto poczekać. Do tego czasu załóż sobie xtb jeśli nie masz i się tym pobaw
  • Odpowiedz
po prostu się zastanawiam jak ruszyć


@piotrek11x: inwestomat eu -> zacznij tutaj

Bez tego bym w nic nie wchodził.

Dodatkowo fizyczne złoto to albo sobie odpuść albo ogranicz do małej części portfela. Złoto ma wysokie marże, nie daje dywidend i na jego kursie wcale szału nie ma jeśli chodzi o wzrosty w porównaniu z inflacją. Jak pokazały czasy covid, nie stabilizuje też portfela za bardzo. Więc jak już byś w
  • Odpowiedz
@piotrek11x: Jak kupisz teraz złoto za 9000 to za rok może być warte 12000 albo 2000. Nikt nie ma szklanej kuli. Wygląda na to, że nie masz pojęcia co robisz. Moja rada w takim przypadku to nie inwestuj i wrzuć kasę na lokatę…
  • Odpowiedz
  • 4
@piotrek11x sami specjaliści xD.

Dobra po komentarzach nie widzę byś wiedział o co chodzi, postaram ci się zadać 3 pytania.

1. Czy akceptujesz utratę inwestycji?
2. Czy myślisz o rocznym inwestowaniu czy okresie 5-10
  • Odpowiedz
  • 0
Finansowy Ninja


@BreathDeath: OK, dzięki. Finansowa Forteca wydaje się ciekawa, rozumiem, że dzięki temu można wyrobić sobie opinie na temat różnych inwestycji? Chętnie się zapoznam :)
  • Odpowiedz
  • 0
@innv: Tak, zależy mi na długoterminowym inwestowaniu, mam 25 lat, więc trochę jeszcze życia przed sobą.

1) Długo terminowo: ETF: SP500, All world, Indie, złoto/srebro fizyczne, Bitcoin.


Jaki jest zarobek i jaki to jest długi termin przy ETF? Masz może jakiś filmik objaśniający tę kwestię, skąd pozyskałeś wiedzę?
Rozumiem, że Ty w obydwa ETF inwestujesz? Jest to twój duży
  • Odpowiedz
Może jestem zbyt głupi - ale nie zrozumiałem, poprzednik mówił, że kupując ją za 9 000 równie dobrze za rok może mieć wartość 2 000 zł, więc chyba jest to średnie zabezpieczenie?


@piotrek11x: Ja wyolbrzymiłem. Nie ma inwestowania bez ryzyka i nie działa to tak, że kupisz aktywo X i zawsze będzie rosło. Tak to masz na lokacie, gdzie wartość nominalna rośnie. Nie wiadomo jaka będzie wartość złota za rok. Może być wyższa, może być niska. To samo tyczy się S&P500.

Wspominasz o Bitcoin - warto inwestować mimo tego, że jest teraz na
  • Odpowiedz
  • 1
@piotrek11x
Jeżeli masz 25 lat to załóż sobie inwestowaniem do 35 roku życia, otworzysz wtedy swój sejf i się miło zaskoczysz. A na pewno nie stracisz.

Jaki jest zarobek i jaki to jest długi termin przy ETF?


Tutaj masz odpowiedź w (ad1.) Co ileś lat mamy eventy w gospodarce wzrosty/spadki raz na jakiś czas jest "flash crash". Średnio zakłada się, że taki SP500 rośnie od 3%-6%. Jednak jeżeli porównasz rok do roku będzie więcej. Ale porównaj sobie np. 2017 do
  • Odpowiedz