Wpis z mikrobloga

Czy są tu jacyś programiści, którzy przenieśli się z PL do DE? Jak wyglądają tam zarobki? Widzę, że na stronach z ofertami w okolicach Berlina są stawki 40k € DO 80k €. Więc porównując to do tego co mam tu, to zarobiłbym mniej niż w PL (aktualnie przeliczjac na euro mam jakies 7k na reke). Są jakieś inne typy umow, rodzaje zatrudnienia w it poza normalna umowa o pracę? Tak jak np b2b w Polsce. No i ostatnie pytanie, czy wyemigrowalibyscie jeszcze raz? #emigracja #niemcy #praca #programowanie #programista15k
  • 8
@villager widziałem kilka wpisów na vikopie że ludzie mają po 11k euro na miesiąc na umowie, więc jak sprawdziłem sobie widełki na poszegolne role które mnie interesują to się trochę zdziwiłem. Wiadomo, na wykopie każdy zarabia #!$%@? i ma kilka nieruchomości, ale czasem ktoś poda jakies w miarę cenne informacje. Ja z własnej ciekawości i tak pójdę na kilka rozmow w DE
@goldenxgolden: Ja tylko potwierdzę stawki, że są właśnie takie jakie podałeś, a zwłaszcza Berlin. Wydaje mi się, że tam wszystkie lepsze role dostają Niemcy, i dopiero jak nie mogą znaleźć nikogo lokalnie, to przyjmą imigranta. A 40k Euro to naprawdę bieda jak na Niemcy, zwłaszcza jak jesteś singlem bez dzieci.
@goldenxgolden: znasz dobrze Niemiecki? jest dużo międzynarodowych firm w Berlinie, ale znam osoby co szukały pracy w Niemczech i się odbiły bez podstawowej znajomości niemieckiego

a jeśli umiesz Niemiecki to poleciłbym jednak Szwajcarię, w tamtejszych bankach można wyrobić bajońskie stawki (ale i koszty życia duże, trzeba kombinować)