Wpis z mikrobloga

@rekordciepla: mi dentystka mowiła ze coś tam mam ale trzeba obserwować bo zebrać zawsze mozna ale wkoncu sie skonczy ząb i lepiej jak najpozniej , a dentystka fachura takze calkiem mozliwe to co piszesz
Tak.
Chodzi o region umiejscowiony najgłębiej, potencjalnie najbliżej komory [ gdzie znajduje się miazga], lecz brzegi ubytku, z odpowiednim marginesem w głąb, muszą być koniecznie opracowane całkowicie.
@ygrt: nie, nigdy nie można zostawić zakażonych tkanek. Pozostawienie bakterii w okolicy miazgi spowoduje jej zapalenie i z czasem obumarciem. Zdemineralizowana zębina to nie jest próchnica.
@opk20: to jest na tyle cienka warstwa, że nie widać jej na rtg w ogóle. Mają być widoczne wyłącznie zdrowe tkanki zęba. Jeśli na rtg widać jakieś zmiany, to oznacza że próchnica nie została usunięta i dalej się rozwija.
Mikroskop stosuje od 2010 ale nigdy za pomocą powiększenia nie byłem w stanie stwierdzić czy zdemineralizowana tkanka jest zakażona czy nie, Bo w praktyce nie da się tego stwierdzić. Ani caries detector, ani piaskowanie takiej zmiany nie daje 100% pewności.
@SkrytyZolw: pytanie dotyczyło Czy w Najgłębszym miejscu można pozostawić próchnice, zostawiając zdemineralizowaną tkankę nikt nie jest w stanie stwierdzić czy jest zakażona czy nie. Jedynie przyjmujemy takie założenie.