Wpis z mikrobloga

Here rodzina 2+2 (dzieci w fotelikach i jeszcze kilka ładnych lat w nich pojeżdżą). Mieszkam w dużym mieście z dobrą komunikacją miejską. Mam 10 letnią Skodę Rapid (liftback), który ma duży bagażnik jak na swoją klasę. Stać mnie, żeby wziąć leasing na jakiegoś kombiaka, ale auto ruszam tylko w weekendy, jak się zrobi cieplej to wypady za miasto. Problem pojawia się jak np. jedziemy na wakacje (morze/gory) i bierzemy jeszcze jedną osobę to jest już ciasno i dość słabo się jedzie pod kątem dynamiki.
Skłaniam się bardziej do opcji, żeby wypożczać auto na te wakacyjne wyjazdy zamiast brać leasing i uważać czy ktoś nie przytrze na parkingu. A po 4 latach mieć przejechane 30k km.
Myślałem jeszcze nad kupnem auta klasy D (A4/A6, SuperB, Insignia, Mondeo itp.), ale kilku letniego. Jak macie zdanie?

#samochody #motoryzacja
  • 15
@seelk2 najprościej porównać koszty wynajem vs zakup i utrzymanie. Skoro obecny jest OK, to taniej zapewne wyjdzie wynajem na pojedyncze wypady w roku. Samo ubezpieczenie auta AC+OC to ponad 3000zł rok.
  • 0
@OrzechowyDzem: Dyskonty w podobnej odległości. Do lekarza tydzień w tydzień nie jeździmy, więc już pominąłem te pojedyńcze wyjazdy dla zobrazowania sytuacji bo to jest marginalne. Poza tym pediatra jest też na tym samym osiedlu, jedynie do specjalistów.

Chodzi o to, że zauważlny brak komfortu wychodzi przy dłuższych wyjazdach. A u mnie auto robi rocznie 5-7k km, więc stąd powysze rozważania.
@seelk2: moim zdaniem bez sensu branie nowego samochodu. będziesz płacił 100K po to aby drugiej osobie było wygodniej i abyś miał ciut lepszą dynamikę raz dwa razy w roku?
Przecież to bez sensu. nie wspominając że prawie nie jeździsz tym samochodem.

W zależności jaki masz silnik w tym rapidzie to jak ma turbo to bez problemu zrobisz mapę aby podnieść moc i już będzie dynamika, a wydasz na to tyle co
@seelk2: utrata wartości nowego auta przy Twoim przebiegu będzie mocno niekorzystna. Używane Audi będzie droższe w serwisie niż jego bracia VW, Skoda i Seat.
Sprawdź ile kosztuje wynajem kombiaka jak zechcesz jechać na wakacje, weź pod uwagę udział własny w szkodach i przelicz czy lepiej wyjdzie używane auto na własność czy okazjonalny najem.
@seelk2: @Operator_imadla: ja tylko dodam, że w takim Superb z tyłu i tak będzie mało miejsca na dwa foteliki i dorosłą osobę. Takie bajery to oferują jakieś VANy typu Espace, a nie segment D. W segmencie D usadzisz wygodnie, z tyłu dwie dorosłe osoby.

Moim zdaniem bez sensu, ale to nie moje pieniądze, a sam podejmuję poryte decyzje w kwestii samochodów. Masz dobre auto, to się go trzymaj, bo zakup
@seelk2: superb jest spory w środku, jeżeli nie chcesz większego silnika niż 2 litry to imo dobry wybór pod względem cena/jakość. Nie wiem jak z komfortem w porównaniu do a4/a6 ale jeżeli do tej pory jeździłeś rapidem to pewnie będzie znacznie lepiej. Audi pewnie się będzie lepiej prowadzić, ale z dzieciakami i załadowanym bagażnikiem nie będziesz wyciskać czasów na OSach.

Przy ograniczonym budżecie myślę, że to spoko opcja.