Wpis z mikrobloga

Mamy tu jakiegoś speca technologii ogrzewania? Mam prasę do drewna, podobną do tej na zdjęciu, prasa ma kilka półek i każda z tych półek ma wejście na płyn grzewczy np. olej termo lub wodę. Płyn rozprowadza się kanalikami po półce i wraca wyjściem. Muszę ogrzać elektrycznie te półki do temperatury 120-150 C, w jaki sposób zrobić to najprościej? Do głowy przychodzi mi tylko: Zbiornik na olej, grzałki i pompa. Ale jak dostosować moc grzałek, jakie to powinny być grzałki, jaka pojemność zbiornika? U mnie jest 7 półek grzewczych, pojemność każdej z nich to ok 8l. Pomoże ktoś?

#ogrzewanie #elektryka #maszyny #firma
cleveland - Mamy tu jakiegoś speca technologii ogrzewania? Mam prasę do drewna, podob...

źródło: umur-upk-805-p91104004_3 (1)

Pobierz
  • 9
@cleveland: Jeśli będzie pompa to nie ma specjalnie znaczenia rodzaj grzałki, musisz mieć termostat który będzie w stanie to nagrzać. Przy pojemności 8 L to wystarczy grzałka do 2-3kW spokojnie. W najgorszym wypadku po prostu chwilę dłużej poczekasz aż się system nagrzeje do zadanej temperatury, kluczowym elementem będzie jakiś czujnik temperatury na półkach który wyłączy grzałkę jak osiągniesz to co chcesz i włączy ją ponownie jak temperatura zacznie spadać (tak to
  • 0
Dzięki za odpowiedź, ale jedna półka ma 8 litrów a jest ich 7 więc trzeba przeliczyć grzałki jako 56l samej prasy + podejrzewam że drugie tyle w zbiorniku
  • 0
@Issac: Ta maszyna służy do prasowania lub klejenia płyt drewnianych, niektóre kleje wymagają temperatury 120-150 C dlatego trzeba ją ogrzać. Konkretnie moja prasa ma 550t nacisku na obszarze 2500x1300mm
@cleveland ilość oleju ma drugorzędne znaczenie, zależy od temperatury otoczenia, jeśli postawisz w saunie potrzebujesz 2x mniej mocy niż w standardowym pomieszczenie a w nieogrzewanej hali w zimę 3x więcej niz w saunie. Zupełnie się nie znam ale celowalbym minimum w 10kW, w jak chcesz żeby w miarę szybko osiągało żądaną temperature to może nawet 20kW.

Szukaj podgrzewacz do form wtryskowych na olej są takie po 6kW cena kilka tysięcy zł i
@cleveland: warto zastosować gotowe rozwiązanie tak jak podpowiada @zibizz1 . Podgrzewacz samoróbka na temperatury powyższej 100*C to może być niebezpieczna bomba.
Między podgrzewaczem a stołem warto dodać jakiś gotowy kolektor z zaworami, tak abyś mógł zadławić lub zakręcić pojedyńcze obiegi. Wtedy stoły będziesz miał podłączone równolegle. Podobnie jak ogrzewanie podłogowe. Przy każdym powrocie do kolektora warto dodać termometr, żebyś wiedział czy dany stół już jest dogrzany. Dodatkowo jeden termometr na zasilaniu
Przy uruchamianiu to gorąco zalecam użyć kamery termowizyjnej - bo z powodu wychładzania zewnętrznych części temperatura na bank nie będzie nawet w przybliżeniu równa.
Ekspertem w temacie jestem tylko ze 2 minuty, ale robiłem grzanie elektryczne baterii to wiem że możesz spodziewać się sporych nierówności na tak dużej przestrzeni.