Wpis z mikrobloga

Hej,

Od października idę na studia i zastanawiam się jaki kierunek biologiczny wybrać: mikrobiologię czy biologię. Na biologii od 3 roku trzeba wybrać konkretną dziedzinę, która nas interesuje, planowałabym tak to wybrać mikrobiologię lub biologię eksperymentalną. Jeśli chodzi o kontynuację studiów na II stopniu do wyboru jest mikrobiologia lub biologia eksperymentalna i mikrobiologia. Chciałabym rozwijać się i iść w stronę naukowo-badawczą i nie wiem co w tym przypadku lepiej wybrać i co będzie bardziej atrakcyjne na rynku pracy. Czytałam opinie, że po mikrobiologii ciężko znaleźć pracę, dlatego cały czas myślę nad wyborem i zwracam się o pomoc i porady co robić dalej :DD

#biologia #mikrobiologia #studia #studiaprzyrodnicze #kiciochpyta
  • 5
@monk3i nieważne co wybierzesz, ważne, żebyś od pierwszego roku znalazła sobie kogoś z dziedziny i robiła u niego wolontariat w labie. W ten sposób będziesz się uczyć praktycznych rzeczy od początku, niezależnie od programu studiów. A jak jesteś dobra i wcześnie zaczniesz, to pracę naukową znajdziesz zawsze, czy to na uczelni u kogoś, czy to z własnym grantem, czy to w firmie.
@monk3i zacznij od tego co jest bardziej ogólne - zgaduję, że tutaj to biologia. Może ci się zmienić do czasu wyboru specjalizacji, a tym bardziej 2. stopnia. Studia to taki bardziej szwedzki stół niż kurs albo szkoła. Dostajesz pomoc, ale trzeba kierować sobą samemu, czyli nazwa kierunku i zajęcia nie musi się ze sobą zgadzać 1:1.
Co ma do tego jak ciężko znaleźć pracę, skoro mówisz o pracy naukowej, która przecież jest
@kamillosbombos: chyba logiczniejsze jest kierować się tym co chce się robić przez kolejne 40 lat, zamiast 4 letnim epizodem studiowania. Co z tego ze weźmie się studia łatwiejsze, z lepszymi przedmiotami, na lepszej uczelni, jeśli po nich nie ma pracy, jest słabo płatna. Jasne można nie trafić, ale jeśli się trafi to tylko odhacza się pokonane trudności w drodze do celu.Studiowanie bez pojęcia co potem jest stratą czasu, a poszerzanie horyzontów