Wpis z mikrobloga

Jakie potencjalnie problemy widzicie (oprócz:

- braku reklamy/rozpoznawalności/bazy użytkowników,
- oraz dwóch najgorszych: problemów prawnych i monetyzacji

) gdyby zaistniał sobie alternatywny dla wykopu serwis. Jest tego oczywiście już sporo, lemmy nie lemmy, karab.in, hejta i inne, wszystkie bazują jednak na podobnym rozwiązaniu. Ja chciałbym zobaczyć następujące:

- użytkownik początkowo widzi wszystkie wpisy
- użytkownik jest domyślnie anonimowy (nazwa się losuje) - opcjonalnie można to per post wyłączyć
- postu nie można usunąć, a historia zmian (rewizji) jest przechowywana
- użytkownicy mogą tagować posty innych
- użytkownicy mogą zaobserwować dany tag, oraz określić ile musi mieć "potwierdzeń" od zaufanych użytkowników
- użytkownicy mogą dodać innego użytkownika do zaufanych. Otagowane przez zaufanego użytkownika tagi są liczone jako zaufane tagi
(koncept musiałbym dopracować, generalnie chodzi mi o weryfikację, to że ktoś otaguje # elektronika a pyta o pierdoły = wpis nie pojawia się w powiadomieniach, dopóki nie zostanie "potwierdzony" przez zaufanych użytkowników)

- nieco ryzykowny koncept: użytkownik posiada ograniczoną pulę tagów/wpisów/komentarzy - ściśle powiązany z miejscem per user, oraz z oceną wpisów / postów.
- użytkownicy mogą zgłaszać konkretne wpisy jako niezgodne z prawem. Wpisy te są blokowane, do wglądu przez moderatorów - jeśli Z% > ~60%*K moderatorów potwierdzi zasadność blokady - zostają zablokowane. Jeśli nie - zgłaszający traci jakąś część przywilejów/miejsca czy czegoś ;)

Docelowo mogłoby to stać na jakimś AWS-ie, początkowo tylko klient webowy, później może jakieś API. Ascetyczny wygląd, obsługujący style do wszystkiego.

W sumie jeszcze kilka(naście) pomysłów miałem, ale nie wiem czy warto się produkować ;) no o ile wywiąże się jakaś sensowna dyskusja z pomysłami.

#przemyslenia #programowanie #pytanie #it
  • 8
@Oo-oO: Przyzwyczajenie i baza userów ktora nie potrzebuje/nie chce innego portalu. Nawet jak potencjalnie powstanie lepszy portal to czesc i tak bedzie nadal tutaj wracać. Analogicznie jak do allegro, olx.
@Oo-oO: może podstawy a potem rozwiązania.
Kim z psychologicznego i socjologicznego punktu widzenia jest użytkownik? Jaki świat dla niego robisz, kim ma byc, jakie sfery jego osobowości mają się ujawniać.

Struktura portalu ma ogromny wpływ na to kto będzie go odwiedzał i po co.

Ja bym dorzucił kilka rzeczy ale pozostawię to dla siebie narazie.

Jeszcze nie mam pełnego konceptu portalu. Dodatkowo trzeba myśleć przyszłościowo bo AI zmieni internet.
Przyzwyczajenie i baza userów ktora nie potrzebuje/nie chce innego portalu. Nawet jak potencjalnie powstanie lepszy portal to czesc i tak bedzie nadal tutaj wracać. Analogicznie jak do allegro, olx.


@jurek-gagarin: siła marki, siła sentymentu. Z biznesowego punktu widzenia bywa to istotne i brand potrafi dużo kosztować.

Jednak mając dobry pomysł lepiej zbudować markę od początku zamiast #!$%@? zmianami starych użytkowników
  • 1
@TakiSobieLoginWykopowy: moja podstawa jest dość nowatorska - nie trzeba z góry definiować targetu :) pieniądze/monetyzacja się znajdą jeśli produkt jest dobry; obroni się. Użytkownik może być sobą, może kształtować swoją bańkę informacyjną tak jak chce. Podobnie jest to robione w federacjach agregatów newsów (zdaje się że możnaby tak uprościć te całe lemmy itd).

Ludzie lubią ludzi z podobnymi poglądami, więc powinni móc się zrzeszać i odnajdywać właśnie budując zaufanie między sobą,
Ludzie lubią ludzi z podobnymi poglądami,


@Oo-oO: wszystko zależy do czego używasz portalu bo jeśli do newsów i polityki to tutaj wcale nie znajdziesz osób które lubią się wspólnie lizać po jajach tylko rozmawiać, wchodzić w spory.

Inaczej będzie wyglądać portal wspólnego hobby bo tam faktycznie ludzie się wspierają.

Portal musi mieć takie rozwiązania aby móc zarządzać dynamiką spotkań.

Ja uważam, że Facebok jest fatalnym miejscem do rozmów, Reddit ma spoko
  • 0
@TakiSobieLoginWykopowy: ok, więc mamy różny punkt widzenia na ten temat.

Zastanawiające jest dla mnie stwierdzenie:

To co ty przedstawiasz to tradycyjne myślenie o forach


gdzie ja w ogóle nie definiuję mojego pomysłu w oparciu o istniejące portale które wymieniłeś, ty natomiast tak - twierdząc że to będzie podobny portal + interakcje z SI. Paradoksalnie, mój pomysł nie koliduje w ogóle z SI, po prostu zawiera także niszę dla ludzi których SI