Wpis z mikrobloga

Czy wpuszczenie wentylatora łazienkowego rurą kwadratową (białą) na piętrze w ścianie nie stworzy problemów z np. wilgocią w tym miejscu? Na poddaszu zrobiłbym przejście na okrągły fi 100 i już potem do kominka w dachu - i też nie wiem czy w izolacji czy nie? Poddasze będzie ocieplone. Z kolei ten kanał w ścianie pod kwadratową rurę też jest około 30-40 cm od wylotu wentylatora - muszę podłogą go poprowadzić do ściany - jakąś elastyczną zwykłą rurą mogę czy jak to poprowadzić aby potem nie było problemu po wylewce?

#remont #remontujzwykopem #lazienka #wentylacja
  • 11
  • 0
@inzynier_robert: No raczej docelowo tak nie będzie bo będzie na górze ogrzewanie a poddasze ocieplone. Dopytuję bo teraz jak demontowałem starą rurę to była od środka mokra i nie wiem czy to nie wpłynęłoby źle jakby było w ścianie..
  • 0
@inzynier_robert: rura była mokra od środka, był wentylator. Tyle tylko, że to było poddasze nie ogrzewane a teraz doszło piętro no i całość docelowo będzie ocieplona i ogrzewana. I zastanawiam się czy jak wpuszczę taki kanał w ścianę to po prostu go zakleić zaprawą a potem na to tynk czy jakoś to dodatkowo zabezpieczyć?
@Mikseth: Tam gdzie rura idzie przez "strefę ciepłą" (czyli od wewnątrz budynku przez ogrzewane przestrzenie, wewnątrz izolacji, w bruździe od wewnątrz ściany itd.) to nic się dziać nie będzie (zakładam że mowa o rurze wywiewnej, tzn. wyciągającej powietrze z pomieszczeń na zewnątrz). Natomiast tam gdzie rura przechodzi przez nieogrzewane przestrzenie (jakieś strychy, dodatkowo kominki wentylacyjne też się do tego zaliczają), to będzie się wewnątrz skraplać woda i ściekać w dół np.
  • 0
@michcio: O tych skraplaczach coś słyszałem ale to ewentualnie bym dołożył jak coś. Generalnie na poddaszu ocieplonym do kominka i tak bym puścił rurą z izolacją, a plastikiem wyskoczyłbym kwadratowym ze ściany na poddaszu i zrobił przejście na okrągłą.

Jedynie nie wiem w co podłączyć bezpośrednio wentylator w łazience i jak doprowadzić do ściany gdzie dalej plastikową bym poszedł wyżej. Na to pójdzie ocieplenie+wylewka więc wolałbym jakoś to solidnie zrobić żeby
@Mikseth: Takie flexy pod podłogą to średni pomysł, to się stosuje "luzem", niczym nie przyciska. Kombinuj z plastikowymi sztywnymi kanałami (np. spiro), ewentualnie metalowymi. W zasadzie jak dasz na krótkim odcinku szarą kanalizacyjną to też nie będzie tragedii.
via Android
  • 0
@michcio czyli już wiem wszystko i zaczynam działać, dzięki.

Jakoś tą kwadratową rurę w ścianie trzeba wyciszyć?
Jakbym trochę głębiej ją umieścił to do tynku ze 2-3 cm by było luzu to dać po prostu zaprawę czy jakaś pianka czy coś ?
@Mikseth: Wkuj na tyle głęboko żeby dało się tam 2-3 cm tynku zarzucić, po bokach pianką wypełnij żeby ją w bruździe trzymało. na wierzch wystarczy położyć kawałek siatki tynkarskiej i zarzucić tynkiem.