Wpis z mikrobloga

Za obrazku widzicie tzw "gruz" pod układem, czyli wynik dostania do elektroniki(układów) które są zasilanie napięciem elektrycznym, cieczy.
Dochodzi do elektrolizy cieczy, zabrudzeń/zanieczyszczeń/minerałów które znajdują się w cieczy, którą może być woda z kałuży, woda z jeziora, wora morska czy woda z kibla ;)
Wynikiem tej elektrolizy z udziałem cieczy, spoiwa lutowniczego, którym mocowany jest układ do płyty głównej, jest coś co przypomina gruz, koks, czy jakąś breje która "wyrosła" pod układem w trakcie jego zasilania, kiedy urządzenie było zasilanie.
Proces przerywa rozładowanie akumulatora i brak możliwości włączenia urządzenia.

Sprzęt trafia do mnie i tak powstaje mała galeria zdjęć ;)

#ciekawostki #apple #iphone #smartfon #telefony #elektronika
Pan_Slon - Za obrazku widzicie tzw "gruz" pod układem, czyli wynik dostania do elektr...

źródło: DSC01041

Pobierz
  • 30
  • 7
@Pan_Slon: układ oczyszczony i "nakulkowany" nowy kulkami z pasty cynowej, które tworzą się po dorowadzeniu pasty do upłynnienia. Sam układ nie został uszkodzony, korozja która spowodowała zwarcie nie wygenerowała zbyt dużej ilości ciepła przez co układ(jego struktury dostępnie od strony padów montażowych) nie został uszkodzony.
PanSlon - @PanSlon: układ oczyszczony i "nakulkowany" nowy kulkami z pasty cynowej, k...

źródło: DSC01043

Pobierz
Tutaj największym problemem jest skala. Szacun że robisz takie rzeczy bez mikroskopu, z drugiej strony 2 zdjęcia wyglądają niemal jak z mikroskopu, tylko powiększenie dziwne, aż za ostre, więc sam nie wiem :)
Ciężko się nawet hotem montuje i demontuje takie komponenty bo nie dosyć że to tak małe że jedynie super ostrymi pęsetami można tym operować, to jeszcze dookoła napchane elementów SMD gęsto że szok, jak cyna się rozpuści to zaraz
@Pan_Slon: O, też masz "minionka" (te konstrukcje są wszystkie podobne różnią się marką chyba tylko), musisz mieć dużo lepszą kamerę w takim razie bo moja daje zauważalnie gorszej jakości obraz. Wiem jak to wygląda, prowadzę serwis elektroniki ale ja bardziej zajmuje się przemysłówką. W telefonach odrzuca mnie że jednak 75% to najmniejsze możliwe SMD i gęsto upakowane, z dokumentacją typu schematy też najczęściej bywa BARDZO kiepsko. Podziękuję zostanę przy swoim ;)
Drogi OPie, mam prostą robótkę dla Pana, czy mogę prosić o maila? Chodzi o Intercom motocyklowy. Zostało wyrwane gniazdo usb do ładowania i trzeba je pzylutowac. Nie wiem jak znaleźć kogoś z takimi umiejętnościami więc pytam tutaj. Dostanę jakiś namiar?
@Pan_Slon: mam kamerke reolink go pt na akumulatorek którą zostawiłem przez przypadek w nieprawidłowej pozycji na zewnątrz, akurat padał deszcz dostał się do środka i uceglił mi urządzenie. Potem próbowałem ja naładować nie zdając sobie sprawy z tego, że była/jest w tym momencie zalana.

na płytce pcb w niektórych miejscach sa właśnie takie buły z naroślami - to jest do uratowania? Czy być może niektóre z zalań są już śmiertelne na
  • 0
Drogi OPie, mam prostą robótkę dla Pana, czy mogę prosić o maila? Chodzi o Intercom motocyklowy.


@olke: niestety nie pomogę, takie tematy u mnie ciągną się min pół roku bo nie są to rzeczy, które naprawiam normalnie