Wpis z mikrobloga

Wiecie, że znana wszystkim mapa świata jest sztucznie przeskalowana i nie oddaje realistycznych stosunków rozmiarów kontynentów i krajów?
Widzieliście, że Australia jest prawie tak duża jak Rosja?
Przed wami, dwie mapy, które oddają prawdziwy stosunek rozmiarów krajów:

#ciekawostki #gruparatowaniapoziomu
czlowiekzlisciemnaglowie - Wiecie, że znana wszystkim mapa świata jest sztucznie prze...

źródło: temp_file8486921731457183308

Pobierz
  • 13
@czlowiek_z_lisciem_na_glowie: no, uczyli w podstawówce, później w gimnazjum i trzeci raz w liceum ;)
Zresztą tu nie chodzi o skale i przeskalowanie a o oddanie na płaskiej powierzchni elipsojdy (obiektu 3D), na dodatek niezbyt równej na kartce papieru 2D.
Na równiku masz zachowane rozmiary a im dalej się oddalasz tym masz większe zniekształcenie, w szkole tłumacza ci to na przykładzie skórki od owocu, masz skórkę i masz ją zdjęć i zrobić
@LeonardoDaWincyj: To jest właśnie ta mapa, o której wspomniałem. A przedstawia ich"wizję/wyobrażenie świata, którego podobnie uczą w szkołach, będąc w przekonaniu ze to właśnie Australia jest "centrum świata" niczym tacy "mistrzowie świata i okolice"... Czy faktycznie tak jest, pewnym być nie mogę, lecz wyczytałem to kiedys z artykułu, właśnie kwesti tej mapy, i dlaczego tak itp itd..
Pozdro