Wpis z mikrobloga

#leasing #mbank #b2b

Niedługo kończy mi się leasing samochodu, i zastanawiam się, jaka będzie dla mnie optymalna strategia podatkowa w tej sprawie. Pamiętam, że kiedyś istniała możliwość wyjęcia samochodu z firmy po około pół roku i sprzedaży go bez konieczności zwrotu podatku. Później pojawiła się opcja wykupu ostatniej raty jako osoba prywatna, co było opłacalne ze względu na niski procent (1%).

Czy ktoś może mi powiedzieć, jak wygląda teraz sytuacja, jeśli planuję użytkować samochód przez ponad 6 lat? Czy mógłbym przez ten czas trzymać go w firmie (aby móc odliczać koszty związane z paliwem, serwisem itp.), a następnie po 6 latach wyjąć go jako osoba prywatna? Czy jest to możliwe i jak najlepiej to zorganizować?

I jeszcze drugie pytanie - czy wiecie może czy da się w #mleasing splacic leasing szybciej niz w 2 lata? Wydawało mi sie to prawnie zakazane, ale jak teraz czytam to nigdzie takiej informacji nie znajduję i może sobie to ubzdurałem. Zostały mi 4 raty, a chetnie bym to juz zamknął i zapomniał.
  • 5
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

odu, i zastanawiam się, jaka będzie dla mnie optymalna strategia podatkowa w tej sprawie. Pamięta


@joffie: nie kojarze żeby to było prawnie zakazane ale mogła być jakaś karencja tak jak w przypadku kredytów hipotecznych.

Co do pierwsze nie wiem, ale też się chętnie dowiem jako że wziąłem samochod na firme prawie 5 lat temu
  • Odpowiedz
@joffie: Nie możesz szynciej niż w 2 lata bo wtedy leasingujacy nie może zastosowac szybszego odliczania. Możesz zrobić raty balonowe ale też leasingujący nie chce żebyś szybciej nadpłacił duzo bo bedzie miał z tego tytułu podatek.

Standardowa procedura to nieksiegujesz wykupu 1%, po 6 miesiacach robisz darowiznę i sprzedaje to obdarowany

Jeśl iwyciagniesz z JDG to płacisz VAT, a jesli sprzedasz wczesniej niż 5 lat to dochodowy. Więc warto nie
  • Odpowiedz
  • 0
@automatycznyparasol @Namyslaw @zibizz1
Dziś od mleasingu dowiedziałem się, że w przypadku leasingu trwającego 2 lata ostatnia rata nie może być mniejsza niż 19%

Minimalna wartość resztowa przy okresie umowy wynoszącym 24 miesiące wynosi 19%, nie ma więc niestety możliwości zmiany na 1% - wynika to z przepisów księgowo-podatkowych.


Co tak jakby powoduje, że rozwiązanie z wzięciem ostatniej faktury na osobe prywatna i niewciąganie auta w firme troche traci sens
  • Odpowiedz
@joffie: A ta zgadza się 19%, dlatego ja wziałem na 3 lata bo wtedy może być 1%. Jak zamierzasz mieć długo to normalnie trzymasz do kiedy ci potrzebne i sprzedajesz na fakture jak już bedzie dużo mniej warte
  • Odpowiedz