Wpis z mikrobloga

@elementarz1: może trochę prowokacyjnie napisałem ale kult złota jest zbyt napompowany i uważam że fajnie go trochę podważyć czasem. Złoto wcale nie zyskuje na wartości na przestrzeni lat i nie widzę powodów żeby po wymarciu dwóch- trzech pokoleń więcej ludzi trzymało wartość w zlocie niż w BTC
  • Odpowiedz
@Jestem_robotem123: nie ma za bardzo alternatyw w co wsadać pieniądze dla prawnuków, historia pokazuje że nieruchy, indexy i złoto dały radę względem trzymania gotówki w skarpecie, teraz pojawila sie kolejna opcja, o co tu toczyc spór?
  • Odpowiedz
@Jestem_robotem123: Typie, złoto nie ma zyskiwać na wartości i nigdy nie miało. Złoto ma ta wartość utrzymywać na relatywnie stałym poziomie. Dlatego w razie kryzysu, szalejącej inflacji czy zawirowań historii, ludzie uciekają w złoto, bo te nie stanie się nagle bezwartościowym żetonem.
  • Odpowiedz
@Jestem_robotem123: W takim sensie, że złoto ma wartość zawsze i wszędzie. W sytuacji, gdzie pieniądz może z dnia na dzień stracić 99% wartości, złoto pozostanie porządane i można je wymienić na dowolny towar czy usługę. Złoto jest zabezpieczeniem, a nie inwestycja i tak było przez całą historię ludzkości.
  • Odpowiedz
Złoto ma ta wartość utrzymywać na relatywnie stałym poziomie. Dlatego w razie kryzysu, szalejącej inflacji czy zawirowań historii, ludzie uciekają w złoto


@Serniczek_Szatana: Tymczasem złoto za ostatnie 2 lata: +2%. Przy skumulowanej inflacji 25%, wojną za oknem i latającymi rakietami nad głową.
  • Odpowiedz
@Serniczek_Szatana: Na jakiej podstawie twierdzenia o wielokrotności? Ukraińska hrywna przed lutym 2022 kosztowała 14-15 groszy, obecnie 11-12 groszy. Nijak nie jest to wielokrotnie mniej, a chyba ciężko sobie wyobrazić kryzys większy niż pełnoskalowa wojna.
  • Odpowiedz
@PiccoloGrande: Przy takim finansowaniu Ukraińskiej gospodarki z zachodu, nic dziwnego, że hrywna utrzymuje się na relatywnie normalnym poziomie. Jak weźmiesz pod uwagę straty w infrastrukturze i całościowym PKB, to okazuje się, że hrywna nie powinna mieć praktycznie żadnej wartości bo nie stoi za nią sprawnie działające państwo.
  • Odpowiedz
@Serniczek_Szatana: No widzisz, gdyby to, gdyby tamto. A w rzeczywistości tak jak napisałem, złoto w kryzysie realnie -20%, a "żetony" mają się całkiem dobrze.

I żeby nie było, sam jestem w posiadaniu złota. Ale fetyszyzowanie tego instrumentu jest oderwane od rzeczywistości. Inwestycja jak każda inna, ma wady i zalety.
  • Odpowiedz