Wpis z mikrobloga

@SzlachcicPolny: Ciekawe, że okolice strzelca ogonowego są tak puste. Raczej nie chodzi o oderwanie tylnego skrzydła, więc prawdopodobnie eliminacja tylnego strzelca ułatwia zestrzelenie już tak uszkodzonego samolotu?
@r4x4: właśnie raczej oderwanie ogona tutaj chodzi, to dość delikatne miejsce. Także na pewno ma wpływ, że jest to najwęższe miejsce przez które prowadzone są przewody do sterowania ogonem
@SzlachcicPolny: O ile zdołasz faktycznie go tam uszkodzić na tyle by móc go wyeliminować tym. A fakt, że likwidacja obsługi uzbrojenia ogonowego sprawia, że samolot jest właściwie bezbronny dla mnie sugeruje, że mógł to być jeden z pierwszych celów, który pozwalał później bezpiecznie dobić takiego delikwenta.

O ile sam ogon się będzie jakkolwiek trzymał reszty samolotu to w teorii mógłbyś dolecieć do lotniska i wylądować (a raczej rozbić się w ledwo
O ile zdołasz faktycznie go tam uszkodzić na tyle by móc go wyeliminować tym


@r4x4: Oczywiście, że zdołasz. Przez gry i filmy ludzie bardzo nie doceniają skuteczności myśliwców przeciwko bombowcom. Poniżej masz nagranie z testu niemieckiego działka 30 mm na Bleinheimie, który jest delikatnie mniejszy od Harpoona.

dla mnie sugeruje, że mógł to być jeden z pierwszych celów


Nikt nie celował w strzelca, bo po co. Już lepiej uszkodzić silnik, żeby
SzlachcicPolny - > O ile zdołasz faktycznie go tam uszkodzić na tyle by móc go wyelim...
@SzlachcicPolny: no dobra, to jest potężne uzbrojenie i trochę je nie doceniłem, ale tak duży kaliber to był raczej ciekawostką aniżeli czymś z czym taki statystyczny bombowiec by się spotkał.

Typowym kalibrem był wtedy raczej 12,7mm, a często też typowe 7,x, ale te raczej się nie pchały pod bombowce.
20mm było już rzadkością, a cokolwiek większego (odliczając radzieckie 23mm, bo to funkcjonalnie ten sam kaliber) to już bardziej ciekawostka.
Typowym kalibrem był wtedy raczej 12,7mm, a często też typowe 7,x, ale te raczej się nie pchały pod bombowce.


@r4x4: Dla aliantów i też nie wszystkich, brytole powszechnie używali działek 20mm Hispano, ponieważ musieli zwalczać bombowce. Amerykanie raczej walczyli z lekko opancerzonymi myśliwcami lub bombowcami na Pacyfiku oraz wkroczyli do akcji w Europie, gdzie to niemieckie myśliwce były zagrożeniem, a nie bombowce, dlatego utrzymali się przy .50 cal, a dopiero później