Wpis z mikrobloga

Zmiany w "podatku belki"

TLDR: "kwota wolna" uzależniona od stopy depozytowej. Gdyby obowiązywała w tym roku to zyski do 5250zł zwolnione były by z podatku dla akcji (osobna pula inwestycji powyżej określonego czasu) i osobno 5250zł dla lokat (specjalne lokaty).

Proponowane zmiany jeszcze NIE obowiązują a więc w tym roku rozliczamy się tak jak wcześniej!
Już myśleliśmy, że stracimy pracę a wygląda na to, że będzie jej więcej.

Minister finansów Andrzej Domański w rozmowie z „Pulsem Biznesu”:


W naszej propozycji zakładamy, że dla lokat o zapadalności powyżej roku zwolnione z podatku - w ramach dedykowanego produktu bankowego, czy też pakietu oszczędnościowego - byłyby dochody (odsetki), odpowiadające wartości wynikającej z pomnożenia 100 tys. zł przez stopę depozytową NBP, obowiązującą w ostatnim dniu III kwartału roku poprzedzającego rok podatkowy. Zastanawiamy się jeszcze, czy będzie to właśnie stopa depozytowa, czy jakiś jej mnożnik. Na pewno będzie to nie mniej niż 2,5 proc. – nawet jeśli stopa depozytowa będzie spadała, chcemy, aby przy oszczędzaniu w sektorze bankowym na lokatach podatek był ograniczony.


W odniesieniu do dochodów z innych instrumentów finansowych - jak akcje, obligacje czy jednostki uczestnictwa w funduszach - w danym roku będzie obowiązywać de facto kwota wolna, wyliczana również jako iloczyn 100 tys. zł i stopy depozytowej lub jej mnożnika. W tym przypadku nie będziemy wymagać utrzymywania inwestycji przez określony czas. Chciałbym, aby mnożnik był możliwie wysoki, ale w tym zakresie muszę uwzględnić ograniczenia budżetowe.


Chcę podkreślić, że podatnicy uzyskujący przychody będą mogli skorzystać jednocześnie z obu preferencji, to znaczy, że będzie odrębny limit dla oszczędności w formie lokat, a odrębny dla inwestycji, czyli dla dochodów z kapitałów rozliczanych w rocznym zeznaniu PIT-38, np. z giełdy.


#gielda #kalkulatorgieldowy #podatki
  • 22
  • Odpowiedz