Wpis z mikrobloga

Mam pytanie dlaczego ja mogę wejść na dysk z Windowsa z poziomu linuxa i jak to skonfigurować, ja chce korzystać z niezależnego systemu, dzięki czemu windows który jest fabrycznie zainstalowany w laptopie nie ma styczności z linuxem.

Korzystam z Manjaro na dysku zainstalowanym na dysku zewnętrznym. Zależy mi na bezpieczeństwie. Czy taki Windows może zainfekować linuxa? W sensie czy moze przejść z Windowsa jakieś złośliwe oprogramowanie itd. na linuxa którego włączę na dysku zewnętrznym, nie ma internetu ani nic na nim nie instaluje. Próbuje się też pozbyć tych dysków bo to chyba nie jest bezpieczne ze system je widzi.

Te dwa woluminy na zdjęciu to właśnie wbudowany dysk windows które nie chce żeby miały dostęp do Linux

#pcmasterrace #linux #windows #komputery #cyberbezpieczenstwo #pracait #programowanie #programista15k
adreno420 - Mam pytanie dlaczego ja mogę wejść na dysk z Windowsa z poziomu linuxa i ...

źródło: Zdjęcie z biblioteki

Pobierz
  • 9
  • Odpowiedz
@adreno420: to normalne, że system je widzi, bo oba dyski są podłączone do tego samego komputera. windows też by je widzi (nawet jeśli nie wyświetla w file explorer). wydaję mi się, że wirus z poziomu windowsa technicznie może zainfekować twojego linuksa, o ile w trakcie korzystania z windowsa jest podłączony dysk linuxa, aczkolwiek wydaję się, że jest to to relatywnie trudne do wykonania i nie wiem czy takie wirusy istnieją.
  • Odpowiedz
Jeżeli zaszyfrujesz dysk windowsa jak i dysk z linuxem to bez podawania hasła (lub złamania go) systemu nie zainfekujesz. Jedyne co może się stać to sformatować lub ponownie zaszyfrować dane - jakiś ransomware.
  • Odpowiedz
Pewnie nie masz zainstalowanej obsługi NTFS'a. Ja bym na pewno zaszyfrował dysk - choć to upierdliwe wpisywanie hasła jest, ale da większe bezpieczeństwo pomiędzy systemami.
  • Odpowiedz
@adreno420: nawet jakbyś "usunął" dysk, to z punktu widzenia system byłby on nadal widoczny. nic z tym nie zrobisz, jeśli faktycznie aż tak bardzo interesuje ciebie bezpieczeństwo pod tym względem.
  • Odpowiedz
@adreno420: Wytłumacz mi jak ten niezamontowany dysk czy partycja windowsa, widoczna z poziomu linuxa miałaby Ci tego linuxa zainfekować? Po prostu zostaw te dyski w spokoju. Nie musisz nic z tym robić, serio. Nawet zamontowany system plików w tym przypadku jest bezpieczny, bo plik na dysku nie jest kodem w pamięci i sam się do niej nie załaduje ot tak. To musiałby być jakiś bardzo wyrafinowany atak, z jakąś inicjacją z
  • Odpowiedz
Zależy mi na bezpieczeństwie. Czy taki Windows może zainfekować linuxa?


@adreno420: Nie masz się czego obawiać - żeby tak się stało musiałbyś się bardzo postarać samemu to zrobić i zainfekować. Od samego przeglądania systemu plików wirusy z windowsa nie przeskoczą Ci na Linuxa - oprócz tego to musiałyby być wirusy typowo pod Linuxa stworzone i to jakieś wyrafinowane. Nie przejmuj się tym albo ustaw w fstab / ustawieniach menadżera plików aby
  • Odpowiedz