Wpis z mikrobloga

@Aguirre_gniew_brzozy

Większość inwestycji będzie spłacana przez kredyty zaciągnięte przez spółkę (ponad 60%).

Inwestor daje wkład własny proporcjonalny do ilości obejmowanych udziałów. Skarb państwa to samo. Powstaje spółka, która potem zaciąga kredyt na budowę lotniska. Powstaje lotnisko. Zyski z tego lotniska są przeznaczane do spłacenia kredytów. Dopiero po uregulowaniu długów spółka zaczyna zarabiać na czysto.
@waro: @tadekwladek to ja jeszcze pozwolę sobie odpisać jako, że byliście uprzejmi się wypowiedzieć.
Całe zapytanie było powodowane obejrzanym nagraniem Z.Dylewskiego (wklejam od tego momentu) i jego tezy w sprawie finansowania i udziałów podmiotu zewnętrznego.
Tak mnie to zafrasowalo, że postanowiłem tu zapytać.
Jak mają się wasze opinie to tego co on przedstawił?
Kredyt idzie na nas, my też wykładamy 20% srodkow, a inwestor za swoje 20% ma dostać aż 49%
Aguirregniewbrzozy - @waro: @tadekwladek to ja jeszcze pozwolę sobie odpisać jako, że...
@Aguirre_gniew_brzozy: Tak, inwestor wpłaca 20% wartości inwestycji na wkład własny i dostaje za to 49% udziałów w spółce.

ALE

Zobowiązuje się też tym samym do spłaty 49% kredytów zaciągniętych przez spółkę (w sumie ok. 28mld zl). Spłata kredytów następuje już z zysków z lotniska. Realnie więc inwestor zapłaci 8mld+14mld=22mld zanim zacznie zarabiać na czysto z tego lotniska.

Tak samo jest w przypadku skarbu państwa. Wpłaca 8mld na start za 51% udziałów,
Całe zapytanie było powodowane obejrzanym nagraniem Z.Dylewskiego (wklejam od tego momentu) i jego tezy w sprawie finansowania i udziałów podmiotu zewnętrznego.


@Aguirre_gniew_brzozy: Nagranie pana prof. Dylewskiego jest o tyle bez sensu, że przez prawie cały czas gada jak to publiczne jest gorsze od prywatnego, jak Polak gorszy od Szwajcara, jak wszyscy politycy kradną. I tak na sam koniec jak już zohydził ile się dało, rzucał tylko "koszt, koszt, koszt", nie odpowiedział
Kredyt idzie na nas, my też wykładamy 20% srodkow, a inwestor za swoje 20% ma dostać aż 49% udziałów??


@Aguirre_gniew_brzozy: Tak, @waro będzie bronił tej rażącej niegospodarności do oporu, chociaż nie ma to żadnego sensu. Okęcie, które ma 22 mln pasażerów rocznie też ma podmioty consultingowe i zarządzające, ale jest w 100% własnością skarbu państwa. Tutaj lekką ręką transferuje się aż 49% zysków za granicę w zamiast za śmieszną kwotę (całość