Wpis z mikrobloga

Mireczki od #cnc #pracbaza #inzynieria mam pytanie o wymiarowanie.
Mam wymiar liniowy np 250 i nie podane żadne normy więc przyjmuję średnią warsztatową.
Co jeżeli wymiar jest 250,00?
Stary ślusarz twierdzi że takie wymiary toleruje się +/-0,05 ale ja pytam wg jakiej normy, dla mnie to kwestia ustawień dokładności wyświetlania w solidzie.
Spotkaliście się z tym?
Rysunek niezwiązany z pytaniem
kanarex - Mireczki od #cnc #pracbaza #inzynieria mam pytanie o wymiarowanie.
Mam wymi...

źródło: dokuwy1

Pobierz
  • 7
@kanarex: konstruktor here, ale dodam że pracuję z warsztatem gdzie średnia wieku to ponad 60 lat a najmłodszy pracownik ma 56. Jeśli mam wymiar 250 to piszę 250. W notatkach mam wpisaną klasę tolerancji. Jak się trafi 250.05 to piszę 250.05 i ewentualnie dokładniejszą tolerancję, jeżeli chcę coś tym uzyskać.
@kanarex: warto wtedy odnieść się do ogólnej normy warsztatowej ISO 2768-1 stosowanej powszechnie w ślusarstwie i konstrukcjach spawanych
przykładowy wyciąg z normy w formie tabelarycznej:

https://www.e-darmet.pl/wymiary-nietolerowane-tolerancje-warsztatowe-wg-iso-2768-1-cid-144.html

+/- 0,05 na wymiarze 250 to powiem ci bardzo dokładny ten majster ( ͡° ͜ʖ ͡°)

no i faktycznie możesz wygasić wyświetlanie po przecinku w solidzie, bo majstrów może to gubić
a jak masz już jakiś wymiar tolerowany to najlepiej podać
@Torgerd: ok, ale jak masz jeden z wymiarów np 75,15 to ustawiasz dokładność wyświetlania ,00 i wtedy wszystkie wymiary Ci tak wyświetli nawet ten 250 będzie 250,00, zgadza się?
nie chodzi o to, tylko mamy rysunek detalu i próbują mi uświadomić że jak jest zapis 250,00 to jest to +/-0,05 i nie jest to to samo co 250.


@kanarex: No to wprowadzają w błąd, bo to tolerancja z czapy która nie ma potwierdzenia nawet w tolerancji dokładnej wymiarów nietolerowanych według wcześniej wspomnianego ISO 2768. No ale dobrze wiem, że inżynierzy swoje, produkcja swoje. Nawet jak powołają się na tolerancje warsztatowe
@kanarex: Poprawnie zwymiarowany wymiar nie powinien miec niepotrzebnych zer po przecinku.
Zdarza się że są wymiary np 250,0 albo 250,00 i jednoczesnie tabelka z wyjasnieniem ze wymiary z jednym miejscem po przecinku sa np +-0,1 a z dwoma zerami +-0,05. Stad stare majstry sie upieraja bo pewnie kiedys #!$%@?, nie zobaczyli tabelki i teraz wszedzie na wszelki wypadek tak robia ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Mnie tez #!$%@?