Wpis z mikrobloga

Ma ktos doswiadczenie z przylaczami wodno-kanalizacyjnymi?
Kilka pytan:
1. Jaka musi byc dokladnosc wykonania przylacza wodno-kanalizacyjnego do budynku jednorodzinnego wzgledem projektu?
W projekcie przylacza mam lekkie przesuniecie przepustu kanalizacyjnego (~40 cm) i zastanawiam sie czy ktos pozniej moze robic problemy.

2. Jak wyglada budowa samego przylacza i odbiory? Odbior techniczny jest robiony przez samego wykonawce przylacza czy trzeba kogos organizowac?

3. Gupie pytanie a morze mondre, ale po co jest inwentaryzacja geodezyjna po kilku miesiacach skoro wszystko jest pod ziemia?

4. Jak to jest z licznikiem wody - ekipa od przylacza robi od razu wodomierz w kotlowni (w projekcie nie mam studzienki)?

#budujzwykopem #budowadomu
  • 10
  • Odpowiedz
@hszan:

1. Jaka musi byc dokladnosc wykonania przylacza wodno-kanalizacyjnego do budynku jednorodzinnego wzgledem projektu?

Z grubsza taka jak w projekcie, ale jak jest inna to się to wprowadza przy odbiorach podczas inwentaryzacji, 40cm raczej nikomu nie zaszkodzi tylko kwestia jest taka, że kanalizacja nie może się krzyżować z wodą.

2. Jak wyglada budowa samego przylacza i odbiory? Odbior techniczny jest robiony przez samego wykonawce przylacza czy trzeba kogos organizowac?

W zasadzie
  • Odpowiedz
  • 0
@lobo Dzieki!

Inwentaryzacje masz przed odbiorem aby wszystko co zrobiłeś było w planach i za 10 lat było wiadomo gdzie co masz bo może będą np. chcieli drogę poszerzać czy coś robić związanego z twoją działką


Czyli musze zgrac ekipe od przylacza i geodete? Czy moze wykonawca to bierze na siebie?

Licznik zakłada i plombuje ktoś ze spółki wodnej, ogólnie to najlepiej się z nimi skontaktować bo może być u ciebie wymóg,
  • Odpowiedz
@hszan

Czyli musze zgrac ekipe od przylacza i geodete? Czy moze wykonawca to bierze na siebie?

Inwentaryzacje robisz na zakończenie wszystkich prac budowlanych, firma powinna ci wszystkie formalności związane z samym przyłączem zrobić

Jak to pozniej wyglada z tynkami? Raczej ciezko bedzie zrobic tynki za tymi wszystkimi instalacjami. Masz tu jakies rady? Widzialem, ze niektorzy tynkuja kotlownie jeszcze na etapie SSO. Jak u Ciebie bylo?


Ale to nie ma nic z tynkami.
  • Odpowiedz
  • 0
Ale to nie ma nic z tynkami.


@lobo: nie ma problemu z dostepem do sciany za tymi rurami/wodomierzem? Ile miales luzu miedzy sciana a rura?
  • Odpowiedz
@hszan: Teraz ci nie powiem, ale jakoś standardowo. W jednym miejscu mam brzydko, ale to kotłownia więc mi zwisa :)
  • Odpowiedz
1. Jaka musi byc dokladnosc wykonania przylacza wodno-kanalizacyjnego do budynku jednorodzinnego wzgledem projektu?

U mnie przy odbiorze była różnica 15-30 cm i trzeba było jeździć po projektantach z projektu domu i podpisywać dodatkowe dokumenty z naniesionymi "zmianami". To samo z prądem i wodą. Weryfikacja w PiNB poprzez przyłożenie dwóch wydruków (oryginalny i wykonawczy) do szyby i porównanie czy są IDEALNIE równo. Nie przejmowałbym się tym. To tylko dodatkowa papierologia i uzyskanie dokumentu
  • Odpowiedz
@hszan: a masz gotowe projekty przyłączy? Takie uzgodnione z dostawcami mediów?

Każda gmina ma swoją praktykę, co do zasady przyłącza można robić z art. 29a, bez pozwolenia i zgłoszenia (zgodnie z Prawem Energetycznym). Może ktoś robić jazdę o ZUD, ale właśnie niektóre gminy (zwłaszcza jak droga jest gminna) pomijają Naradę Koordynacyjną i walą geodezję podwykonawczą i elo ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Ad.3. obowiązek przedsiębiorcy i operatora, chociażby
  • Odpowiedz
  • 0
@bdg-bro: dzieki. Tak, projekt uzgodniony z gmina, kwstia tylko tego przesuniecia przepustu kanalizacyjnego w budynku.

To jest dla mnie jasne, ze siec musi byc na mapach. Zastanawia mnie tylko ta inwentaryzacja geodezyjna samego przylacza, bo przeciez wszystko jest pod ziemia. Geodeta posilkuje sie wtedy dokumentami z odbioru technicznego?
  • Odpowiedz
@hszan: pod ziemią też jest dużo sieci, urządzeń i powodów do potencjalnych kolizji. Przyłącza powinien zinwentaryzować Wykonawca prac.
BTW, przyłącza są traktowane jako "urządzenia", które mogą zmienić swoją lokalizację
  • Odpowiedz
  • 0
@bdg-bro: ok, czyli na wykonawcy spoczywa obowiazek inwentaryzacji wykonanego przylacza, a geodeta to tylko nanosi na mapy, dzieki.
  • Odpowiedz