Wpis z mikrobloga

Total Commander to taki program z którego można korzystać rok, dwa lata, pięć, dziesięć, dwadzieścia, a człowiek dalej będzie się go uczyć i poznawać nowe funkcje ułatwiające pracę.

Na przykład kolory dla danych typów plików. Wcześniej nie widziałem w tym większego sensu bo przecież widzę co to za pliki i rozszerzenia. Ale można ustawić kolory dla danych grup plików, np. plików konfiguracji lub plików wykonywalnych żeby łatwiej widzieć co jest czym.

A teraz taki fajny bajer.
Kolor można ustawić dla zapisanego wyszukania z Alt+F7.
I można dokonywać szukania z pomocą wtyczek. Na przykład mam wtyczki Shortcut do skrótów i NTLinks do powiązań symbolicznych NTFS z których korzystam. Przez długi czas z tego nie korzystałem bo mam Everything, ale po odkryciu tego że można szukać po wtyczkach zmieniłem zdanie, bo to się przydaje.

I co można w takim razie zrobić? Na przykład koloryzować powiązania symboliczne tak aby się wyróżniały na tle normalnych plików i folderów, lub jeszcze lepiej, koloryzować te powiązania i te skróty które wskazują na nieistniejący plik/folder aby je łatwo odnaleźć i naprawić.

Zapewne znajdę jeszcze inne ciekawe zastosowania tych funkcji, inne wtyczki które będą mogły znajdować inne przydatne metadane, i odkryję jeszcze inne funkcje o których nie miałem pojęcia a które mi się przydadzą.

Ten program ma też sporo ukrytych opcji które można znaleźć w pliku pomocy. Bardzo wynagradza takim szperaniem.

#komputery #informatyka #pcmasterrace
  • 13
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

  • 0
Jak to wygląda w praktyce. Pliki wykonywalne są podświetlone na czerwono, pliki konfiguracji na niebiesko, powiązania symboliczne na pomarańczowo a niepoprawne połączenia symboliczne na szaro.

Niestety odkryłem że ta wtyczka nie działa rekursywnie, więc jeżeli powiązanie symboliczne wskazuje na inne powiązanie symboliczne, a to powiązanie symboliczne nie działa, to to pierwsze będzie pokazane na pomarańczowo a to drugie na szaro.
supra107 - Jak to wygląda w praktyce. Pliki wykonywalne są podświetlone na czerwono, ...

źródło: image

Pobierz
  • Odpowiedz
@supra107: od kilku lat juz nie uzywam ale oryginal jest :) pamietam jak sie zdziwilem ze w pewnej aktualizacji pojawil sie tryb ciemny :) bo autor jest przeciwny skinom :) wiec myslalem ze do konca swego istnienia TC bedzie szaro bialy XD
  • Odpowiedz
  • 0
@Evzen_Huml: A teraz taka ciekawostka. Wersja z tego roku i dalej śmiga natywnie pod Windowsem 95. 99% funkcjonalności też działa, głównie utracone są funkcje wizualne jak ciemny tryb czy ładowanie ikonek z eksploratora.
supra107 - @Evzen_Huml: A teraz taka ciekawostka. Wersja z tego roku i dalej śmiga na...

źródło: image

Pobierz
  • Odpowiedz
  • 0
A kolorki paneli można było w dowolnym momencie zmienić na czarne tło i biały tekst. Do tego zrobić "ciemną skórkę", czy to poprzez zmodyfikowane kompozycje czy przez klasyczne kompozycje i można mieć ciemny tryb bez ciemnego trybu. Tutaj dla przykładu już Windows 98. ;)
supra107 - A kolorki paneli można było w dowolnym momencie zmienić na czarne tło i bi...

źródło: 86Box_2024-02-29_15-39-23

Pobierz
  • Odpowiedz
@supra107: kapuje :) jakos sie w to nie bawilem, kiedys sobie nie wyobrazalem operacji na plikach bez TC, choc eksplorator windows mnie mierzi i oslabia, to jakos nie chce mi sie odpalac TC ;) co jest kiepskie w windowsie to wlasnie brak funkcji oznaczania plikow kolorami, dlaczego to chyba tylko Ms wie
  • Odpowiedz
  • 0
@Evzen_Huml: Daj sobie Totala na autostart albo na przypięcie do paska i problem z głowy. Do tego są sztuczki w rejestrze aby wymuszać otwieranie katalogów w TC. Ja zapominam jak wygląda eksplorator Windows, wszystko na Totalu. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
Daj sobie Totala na autostart albo na przypięcie do paska i problem z głowy


@supra107: to nie jest problemem, juz jakos nie trawie tego dizajnu TC ;) rozumiem autora, funkcjonalnosc ponad skiny i dostowanie do disiejszego dizajnu, ale ja juz nie moge. A zadnych cudow na plikach nie robie, wiec troche mi szkoda czasu na grzebanie w TC. W razie W jest i ja o tym wiem
  • Odpowiedz
  • 0
@Evzen_Huml: A mnie design nie przeszkadza, bo funkcjonalnością przebija eksplorator. Z czego TC zaczyna być lepszym od eksploratora gdy człowiek załapuje jak korzystać z niego poprawnie, czyli samą klawiaturą. Potem się okazuje że te paski z przyciskami i wybierakami dysków są zbędne, bo to wszystko ma pod klawiaturą, zna skróty na pamięć, i tym samym robi wszystko znacznie szybciej.

Wiem że są ludzie którzy korzystają z Totala graficznie, uświadczyłem tego
  • Odpowiedz
Ale ja to wiem ;) chodzilo mi o to, ze obsluga za pomoca klawiatury jest najlepsza i znam ja dobrze, piszac dizajn mialem na mysli sam wyglad TC, nie zeby korzystac z jakichs widokow folderow i miniatur
  • Odpowiedz
  • 0
@Evzen_Huml: No nie wiem, wodotryski w nim nie są potrzebne, jest to program który stara się twardo trzymać API Win32 więc wodotrysków nie będzie miał, działa i da się na nim pracować.

To nie musi wyglądać ładnie, a jakby miało wyglądać tak ładnie jak programy w Windows 11 to wtedy byłby dostępny tylko na Windows 11 i by zamulał bo WinUI3 jest ociężałe a to nie o to chodzi.

Szczerze
  • Odpowiedz
@supra107: co Ci poradzę XD po prostu razi mnie ten stary dizajn, a jak wspominałem, nie robię jakichś skomplikowanych operacji na plikach, ftp nie potrzebuję, więc mi się TC nie chce odpalać. I to nie była krytyka, tylko opis XD znam wielu, którzy nie potrafili zrozumieć po co TC używam, szczególnie jak wiesz tylko na klawiaturze, kiedy mozna to robić bardzo szybko, to byłem jak HACKER ;)
  • Odpowiedz
  • 0
@Evzen_Huml: A mnie tam nie razi. Szczerze to chciałbym żeby stary styl okienek Win32 dalej się trzymał bo dobrze wykorzystywał przestrzeń ekranu w odróżnieniu od nowoczesnego stylu gdzie wszystko musi być wypchane i napompowane żeby wyglądało ładnie, no ale co człowiek to inna opinia, o gustach się nie dyskutuje. :)
  • Odpowiedz
wszystko musi być wypchane i napompowane żeby wyglądało ładnie


@supra107: to co opisujesz bardziej wynika z tego, że wszystko musi byc kompatybilne z tabletami i telefonami. Do szału mnie doprowadza nowy office, właśnie wszytko na desktopie jest ogromne i brakuje przejrzystości :( usilnie się bronię w pracy przed zmianą offica 2007 XD gdzie to wygląda niedzisiejszo ale jest megafunkcjonalne, czytelne i pracuje się w tym zdecydowanie szybciej. No ale co
  • Odpowiedz