Wpis z mikrobloga

Tak wygląda postępująca rozbiórka reaktora RBMK-1500 w Ignalińskiej Elektrowni. A dokładniej to ściąganie betonowo-stalowych bloków z górnej części płyty, bo to dopiero początek demontażu. Mieliśmy okazję oglądać ten proces już dwukrotnie.

Każdy z tych bloków waży 100 kilogramów. W jego górnej części znajduje się gwintowany otwór, który umożliwia wkręcenie specjalnych kluczy. Następnie pracownik podpina pasy przymocowane do suwnicy, która podnosi jednocześnie kilka bloków. Dozymetrysta sprawdza poziom promieniowania i jeśli nic nie odbiega od normy, to są one kierowane do kontenera a następnie wywożone do tymczasowego składowania radioaktywnych odpadów.

Ten sam pracownik bierze plastikowe dekielki i zakrywa nimi odkryte kanały paliwowe (pręty zostały usunięte już wcześniej). Następnie wszystkie czynności są powtarzane z kolejnymi blokami. Poziom promieniowania jest oczywiście wyższy pod blokami, ale wciąż daleki od groźnego.
Proces ten trwa już 3 miesiące i prawdopodobnie zakończy się na dniach. Po zakończeniu tych prac robotnicy wezmą się prawdopodobnie za usuwanie kanałów paliwowych, co doprowadzi do mocnego wzrostu poziomu promieniowania i trwałego zamknięcia hali reaktora dla odwiedzających.

#napromieniowani #ciekawostki #energetyka #atom #elektrowniaatomowa #gruparatowaniapoziomu #litwa
Sweet-Jesus - Tak wygląda postępująca rozbiórka reaktora RBMK-1500 w Ignalińskiej Ele...

źródło: 424727779_788021350025027_8248987480340111992_n

Pobierz
  • 24
@yhyhydryx: Również zostały wyjęte ale pozostawiono te kolorowe nakładki. Zwróć uwagę na przedostatnie zdjęcie gdzie widać jak kilka z tych nakładek leży zdjętych. Przy okazji dodam co te kolory oznaczają:
Niebieskie - źródła neutronów startowych,
Zielone - pręty kontrolne,
Żółte - krótkie dolne pręty kontrolne,
Czerwone - pręty automatycznego sterowania,
Szare - rury ciśnieniowe z prętami paliwowymi,

@giermek Oj chciałbym działać przy rozbiórce RBMK ale my tam jeździmy w ramach organizowanych
@kepak: To właśnie jest celem prowadzonych prac rozbiórkowych czyli finalnie całkowita likwidacja elektrowni do poziomu tzw. „zielonej trawy" co ma nastąpić do końca 2038 r. Będzie to skutkowało całkowitym usunięciem budynków i całej infrastruktury elektrowni. W wielkim skrócie po elektrowni nic nie pozostanie. Niestety rozbiórka Ignalińskiej EJ to coś czego jeszcze nikt na świecie nie robił ponieważ nikt wcześniej nie rozbierał reaktorów RBMK i całość wymaga opracowania odpowiednich procedur itp. Tutaj
@Sweet-Jesus: zakładam, że w podobny sposób usuwa się pręty paliwowe, ale kto to zaczepia (i odczepia) przy wyższym promieniowaniu? Chyba, że nie jest tak wysokie jakby się wydawało, albo może jest jakaś większą automatyzacja/robotyzajca tego procesu?
Za wikipedią: https://pl.wikipedia.org/wiki/Ignali%C5%84ska_Elektrownia_J%C4%85drowa

[Negocjacje akcesyjne z UE]
Warunkiem przystąpienia Litwy do Unii Europejskiej było zobowiązanie do wycofania elektrowni z eksploatacji. Groziło to poważnymi komplikacjami w gospodarce energetycznej Litwy, ponieważ elektrownia dostarczała 90% energii elektrycznej zużywanej w tym kraju. W wyniku negocjacji Unia zgodziła się pokryć koszty zamknięcia elektrowni i skompensować Litwie utratę energii dostarczanej przez elektrownię.

[Plany budowy nowych reaktorów]
Lietuvos Energija planowała budowę nowej elektrowni o nazwie Wisagińska Elektrownia Jądrowa (lit.