Wpis z mikrobloga

Patrzcie na tą magię voodoo. Dwie maszyny wirtualne 86Box. Po lewej, i430FX z Intel Pentium 133MHz, po prawej ALi ALLADiN V z Pentium MMX 266. Obie maszyny mają karty Fast Ethernet i są spięte w sieć NAT VMware z otworzonym portem na serwer FTP na hoście.

Nie dość, że działa połączenie FTP, to do tego działa komunikacja między maszynami w obrębie jednej sieci. I to wszystko obsługiwane przez najnowszą wersję Total Commandera z tego roku która pracuje natywnie zarówno pod 95 jak i 98, bez żadnych sztuczek z KernelEx. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

I to co tutaj jest pokazane może i jest wirtualne, ale na 100% byłoby możliwe do odtworzenia na rzeczywistym sprzęcie, a wersja wirtualna w tym przypadku jest najbliższa tej fizycznej.

#komputery #informatyka #pcmasterrace #retrocomputing
supra107 - Patrzcie na tą magię voodoo. Dwie maszyny wirtualne 86Box. Po lewej, i430F...

źródło: 2024-02-24_17-53-17

Pobierz
  • 14
  • 2
@RobinSchudl: To że tak fajnie się to zgrywa biorąc pod uwagę że to są emulatory x86 a nie hypervisory i te wszystkie sztuczki finalnie działają. No i to że Total Commander cały czas zachowuje aż taką kompatybilność wsteczną. Kompletne pomieszanie starego z nowym.

@Vigo_Von_Homburg_Deutschendorf: Powinno być możliwe, w końcu jest to w pełni działająca sieć. Maszyny wirtualne widzą siebie nawzajem, i do tego widzą też hosta. Pewnie mógłbym i na
@supra107: Ale czekaj xd
Postawiłeś dwie vmki, podłączyłeś im sieć, co w zasadzie dzieje się w momencie tworzenia i cieszysz się, że się wzajemnie widzą, bo ipv4 oraz ethernet to antyczne protokoły, tak jak i FTP? Jeszcze spróbuj telnet xd

Mam takiego retrofizyka z win98 i to jest jatka, bo po pierwsze prawie wszystkie certy root i CA są wygaśnięte, za to obsługa TLS1.2 to był kosmos i bez modowania systemu
  • 1
@tellet: Tak, bo to jest mocno #!$%@?ęty układ. 86Box to emulator, a nie hypervisor, więc emuluje w pełni każdy podzespół takiego retro peceta, i przy emulacji karty sieciowej trzeba ją jakoś spiąć. Są dwie opcje, albo SLiRP albo Pcap. SLiRP robi tylko komunikację host/gość, a Pcap wymaga istniejącej karty sieciowej. No to spiąłem to z tą od VMware, i jeszcze ogarnąłem to tak żeby mogło się to komunikować z serwerem FTP
więc emuluje w pełni każdy podzespół takiego retro peceta,


@supra107: Dyski też emuluje rezem z opóźnieniami i transferami jakie oferowały wtedy na PATA? Jak z kartami dźwiękowymi?
  • 1
@azmar: Tak, można ustawić prędkości dysków w obrotach. Kart dźwiękowych też jest wiele, i każda wymaga sterowników jak dla prawdziwej. Nawet jest działająca emulacja 3dfx Voodoo.

A, i to jest bardzo dokładny emulator więc zapomnij o emulacji Pentium II czy podobnego porządnego procka. Nawet topowe procki tego nie ogarniają. Ja mogę maks emulować Pentiuma MMX 266MHz.
  • 1
@azmar: Intel Core i5-12400. Zapewne nowsze procki wyższej klasy radzą sobie lepiej, ale nic nie utrzyma emulacji Pentiuma II w stałych 100% z tego co mi wiadomo. Oni tam emulują całą architekturę tych procków, to nie takie sztuczki jak w hypervisorach.
@supra107 ale tak serio, to po co Ci to? Przecież nic tam nowego nie odkryjesz, technologa stara jak świat, to tak jakbym teraz z domu przeprowadził się do jaskini i się jarał, że idzie malować na ścianach węglem.